A jelenlegi rendszer már nem volt fenntartható, mondja a gyakorló orvos.
Megszületett a hivatalos döntés: átalakul az ügyeleti ellátás, amivel párhuzamosan átrendezik a háziorvosi praxisokat is. Az országgyűlés a napokban 136 igen és 56 nem szavazattal, 1 tartózkodás mellett elfogadta az egészségügyi átalakításról szóló törvénycsomagot. A módosítás több helyen is hozzányúl a jelenlegi ellátórendszerhez, azon belül is leginkább a sürgősségi ellátáshoz.
...
Az elfogadott törvénymódosítás után az egyik fő változás, hogy ezután az önkormányzatok helyett az állam határozza meg a háziorvosi körzethatárokat – mondta a boon.hu-nak dr. Dienes István, bükkszentkereszti háziorvos, a Magyar Orvosi Kamara választókerületi elnöke. – Ennek alapvetően az a célja, hogy az üresen álló, eddig helyettesített praxisok esetében a praxiskezelőnek legyen lehetősége új körzethatárok meghatározásra, adott esetben egy betöltött körzethez történő csatolásához. Alapvetően ez a kis létszámú, betöltetlen körzetek megszüntetését célozza, de számos kérdést is felvet. Nem részletezik például, hogy kötelező-e ezt a kijelölt orvosnak elvállalnia. A háziorvosi praxisok ugyanis egy bizonyos ellátotti létszám után degresszió alá esnek, ami azt jelenti, hogy a több munka ellenére nem emelkedik a finanszírozás. Ezt sem tisztázza a törvény – jelezte dr. Dienes István.
Rámutatott: a másik lényeges változás az, hogy Budapest kivételével a háziorvosi ügyelet szervezését az Országos Mentőszolgálat feladatává teszik. Járásonként egy ügyeletet szerveznek, tehát kevesebb ügyeleti pont lesz. Hétköznap 16-22 óra között a háziorvosok, ezután reggelig a mentőszolgálat lája el, hétvégén és ünnepnapokon pedig 8-16 óra között kötelezettek a háziorvosok ügyelet ellátására.
A jelenlegi rendszer már nem volt fenntartható, alapvetően az orvos- és szakdolgozóhiány miatt, azonban a kötelező részvétel az új ügyeleti rendszerben elsősorban az idős, nyugdíjkorhatáron túl dolgozó kollégák számára jelenthet nehézséget, vélekedett a háziorvos.
A törvény végrehajtási rendelete még nem jelent meg, úgyhogy még sok részlet nem ismert – jelentette ki dr. Török Lajos, miskolci házi gyermekorvos, aki immár 12 éve nyugdíjasként dolgozik....Véleményem szerint a változások miatt többen befejezik majd az egészségügyi pályafutásukat. Hogy aztán ez a betegek ellátásra milyen hatással lesz, el lehet képzelni.
További részletek a cikkben.