Kiderült, hogy a kormány milyen folyamatok mentén és mire alapozva hozza meg járványügyi lépéseit.
A koronavírus-járvány Magyarországon jelenleg a lefojtott szakaszában van, köszönhetően a korlátozó intézkedéseknek és azok nagy mértékű betartásának. Ez azonban hosszú távon nem tartható fent, ezért a legfontosabb kérdés: merre tovább a mostani helyzetből, mi alapján döntsön a kormány. A modellszámítások azt mutatják: a szigorú intézkedések enyhítésével azonban nagyon óvatosan kell bánni, nehogy a veszélyes zónába lépjünk, amikor például már 10 fertőzött ember 13 másik embert tud megfertőzni - hangzott el a csütörtöki, Innovációs és Technológiai Minisztérium által szervezett online konferencián, ahol a kormány munkáját segítő kutatócsapat tagjai tartottak előadást és engedtek bepillantást a járványügyi helyzet kezelésének kulisszatitkaiba.
Az eseményen arra is választ kaptunk, hogy milyen esetben alakul ki a kormány által sokat emlegetett legrosszabb járványügyi forgatókönyv. Az is eldőlt a szakemberek visszajelzése alapján: alapvetően más járványvédelmi stratégiára van szükség Magyarországon, a kontaktszám manipulálásán alapuló stratégiák (a korlátozó intézkedések esetén a húzd meg - ereszd meg stratégia) nem tudják ugyanis megoldani a jelenlegi helyzetet. Az új, kombinált stratégia elemének kell lennie a sokkal több tesztelés és hatékonyabb kontaktkutatás - tudósított a portfolio.hu.
Az eseményt előzetesen nem reklámozta a tárca széles körben (nem volt benne az MTI fontos eseményeket tartalmazó naptárában sem), viszont a konferenciát követően aznap érkezett egy ITM-közlemény, majd néhány MTI-tudósítás, amely röviden összefoglalta az előadásokon elhangzott üzeneteket és másnap szivárogtak még innen-onnan beszámolók. A szélesebb nyilvánosság számára szombaton tették közzé a teljes 2 órás videóanyagot, ami rendkívül pozitív és fontos lépés volt, ugyanis ez az első alkalom, amikor az érdeklődők, vagyis mindenki betekintést nyer abba, hogy a kormány milyen folyamatok mentén és mire alapozva hozza meg járványügyi lépéseit.
A teljes beszámoló a cikkben