Egyes molekulákhoz hasonlóan a mentol aktiválhatja az hidegérzetért felelős idegsejtek ioncsatornáit, ezért érezhetjük csípős hidegnek a bőrön.
Már eddig is úgy tartották a kutatók, hogy a mentol molekulái más anyagokhoz hasonlóan képesek aktiválni a hidegérzetért felelős idegsejteken található TRPM8 (transient receptor potential melastatin member) ioncsatornákat. Ezt korábban madarak bőrén vizsgálták, most pedig emlősökkel, konkrétan egerekkel kísérleteztek, és a krio-elektronmikroszkópia segítségével tárták fel a felszínen zajló folyamatokat. Az eredményekről a kutatócsoport a Science-ben számolt be október 14-én, írja a Qubit.
A tapasztalatok szerint a mentol hűsítően hat, akár mentolos cukorkáról, italról, tusfürdőről vagy krémről van szó. A hámsejtekkel való érintkezése során aktiválja a hidegérzékelő neuronokon az ioncsatornákat, így nemcsak egyszerű ízről van szó, hanem egy komplex élményről, ami a nyelven kívül a test más bőrfelületeivel is feldolgozható.
Az emlősök a hideget alapvetően a hőmérséklet csökkenésének hatására, illetve egyes vegyületekkel való érintkezés során érzékelik – írják a kutatók a tanulmányban. A vegyületmolekulák a kettős lipid sejtburkon az ioncsatornákat aktiválhatják, hasonlóan más ingerekhez, például a nyomáshoz vagy a hőhatáshoz. A lipidréteg feladata a sejt egyensúlyának fenntartása, a szükségtelen anyagok bejutásának megakadályozása és a szükségesek bevezetése a sejtbe.
Bár a folyamatot madarak sejtjeiben már igazolták, az emlősök szervezetében ez az ioncsatorna-típus kicsit másképp működik, mivel a madarak és az emlősök hőérzékelése eltér egymástól.