Léteznek olyan spirituális energiák, amiket a tudomány nem ismert, de alternatív gyógyítók sikerrel alkalmazzák - a többség szerint.
Azt hallotta már, hogy "Az univerzum gondolati energiája mindent áthat, a szeretet magas frekvenciáján rezegve"? Nem? Persze, hogy nem, én találtam ki, azzal a módszerrel, hogy kölcsönvettem az Erő definícióját a Star Warsból, és felpimpeltem kicsit frekvenciával meg szeretettel, hogy még nagyobb hülyeség legyen. Azért tettem ilyet, hogy aztán a klasszikus piréz-trükköt megismételve becsempésszem az állítást a Závecz Researchcsel közösen végzett reprezentatív közvélemény-kutatásunkba, és kiderüljön, mennyire hajlamosak a magyarok azonosulni valamivel, ami pozitívan és spirituálisan hangzik, de az égvilágon semmi értelme nincs. Nos, az történt, hogy 52 százalék felsorakozott a nonszensz hülyeség mögé. Többen, mint ahányan elhiszik az evolúció elméletét (ugyanebben a felmérésben, persze) - ismertette az Index.hu legutóbbi felmérésének eredményét.
„A magyar lakosság az ezotériához való viszonya alapján három, szinte azonos méretű csoportba sorolható: 30 százalékuk hisz a spiritualitásban, asztrológiában és ehhez hasonló jelenségekben, míg 35 százaléknyian felemás módon viszonyulnak ehhez, s ugyancsak 35 százaléknyian szkeptikusak" – foglalta össze Závecz Tibor a felmérés eredményét.
Ami elsőre feltűnik, hogy az olyan, évezredes hagyományokkal bíró ezoterikus tanok, mint a reinkarnáció vagy az asztrológia kapták a legkisebb támogatást: egyaránt 10 százalék körüli azok aránya, akik szilárdan hisznek benne, és még szűk 20 százalék hajlamos elfogadni a létezésüket. Ami ennél is érdekesebb, hogy a magukat hívő, templomba járó kereszténynek vallók között a duplája volt a reinkarnációban hívők aránya a teljes mintához képest. Ez azt mutatja, hogy elég népszerű az a fajta álszent vallásosság, amikor az egyház tanításából csak a szép dolgokat fogadjuk el, a poklot meg a kárhozatot inkább helyettesítjük valami mással, ami nem hangzik annyira kényelmetlenül.
Hasonlóan zavarba ejtő, hogy a buddhizmus egyik központi elemének számító lélekvándorlást kevesebben fogadják el, mint a magyar sufnibuddhizmus alaptézisét, miszerint Magyarország a Föld egyik szívcsakrája. Ezt a felvetést egyébként a csakraügyekben mértékadó forrásnak számító dalai láma személyesen nevette ki és minősítette ostobaságnak, amikor legutóbb hazánkban járt. Ennek ellenére a statisztika szerint a magyarok 34 százaléka többé-kevésbé hisz ebben.
A teljes felmérés, a teljes döbbenettel