Csak azok tudják majd használni őket, akik azonnal teszteltetnek, ha úgy érzik, fenyegeti őket a megbetegedés veszélye.
A Merck és a Pfizer tablettái a súlyos megbetegedések kialakulásának megelőzésére alkalmasak, eltérő hatékonysággal: a gyógyszerek ugyanakkor nem mindenkinél használhatók és hozzájutni sem egyszerű jelenleg - írta a MedicalXpress cikke nyomán az Infostart.
A kétfajta gyógyszer hatékonysága eltérő, de nem is ugyanazon a működési elven alapul hatásmechanizmusuk: a Pfizer Paxlovidja úgynevezett proteáz-inhibitor, amely blokkolja egy olyan enzim termelődését, amelyre a koronavírusnak a szaporodáshoz van szüksége. A gyógyszerben egy ritonavir nevű antivirális szer is megtalálható, amelyet eddig a HIV kezelésében használtak.
A Merck szere ezzel ellentétben egy nukleozid analóg gyógyszer, amely a vírus szaporodását gátolja. Mutációkat illeszt be a vírusba, amelyek egy idő után olyan szinten teszik lehetetlenné működését, hogy megáll a szaporodás. A közös a két szerben a szedés: öt napon át kell bevenni őket, napi két alkalommal.
A klinikai kísérletek a Pfizer szere esetében 88, míg a Merckénél 30 százalékos hatékonyságot mutattak a súlyos megbetegedés és a halálozás megelőzésére. Az utóbbit ugyanakkor szűkebb csoport kaphatja csak majd: a lehetséges mellékhatások miatt várandósoknak nem ajánlják, illetve az utolsó adag bevételét követően nőknek négy napig, míg férfiaknak három hónapig ajánlják, hogy védekezzenek a teherbeesés ellen.
A Paxlovid további előnye lehet, hogy 18 év alattiaknak is adható, ugyanakkor alkalmazása esetén a májenzimekre is gyakorolhat hatást, ezért a súlyos máj- vagy vesebetegeknek nem ajánlják szedését. Azon gyógyszerek sora, amelyek mellett nem szedhető, elég hosszú. Mindkét szer esetében egyedi mérlegelés kérdése, hogy ki kaphatja meg. További részletek a teljes cikkben