Az már most nagy biztonsággal megjósolható, hogy a gazdasági válság ismét elmossa az egészségügyi rendszer fejlesztésének ügyét.
Jogos kérdés, hogy mit bír a magyar egészségügyi rendszer. Mihályi Péter egészségügyi közgazdász szerint a világon egy ország sem lehet arra felkészülve, ha egy ennyire gyorsan terjedő járvány megjelenik, és terhelés alatt tartja a rendszert. Meglátása szerint nem az a kérdés, hogy hány kórházi ágy van, vagy milyen a személyzet. Az dönt, hogy mennyi lélegeztetőgép áll rendelkezésre, amely sok esetben az egyetlen terápiás eszköz lehet. A társadalmi egyenlőtlenség itt is éreztetni fogja hatását. Ma még csak a budapesti rendszer van terhelés alatt, de a vírus nyilvánvalóan kijut a nagyvárosokból, és a nehezebb helyzetű falvakba is elkerül. Oda, ahol a szociális helyzetből fakadóan rosszabb általános egészségügyi állapotban vannak az emberek, ahol most sincsen alapellátás, vagy éppen fizikailag nehezebb megoldani az ellátást. Ennek hatása felmérhetetlen, írja a Népszava.
Az már most nagy biztonsággal megjósolható, hogy a gazdasági válság ismét elmossa az egészségügyi rendszer fejlesztésének ügyét, és nem plusz pénz kerül be az egészségügybe, hanem az lesz a nehézség, hogyan szereznek plusz anyagi erőforrást a gazdaság lendületbe hozására és a társadalmi-szociális károk kezelésére. A centralizált magyar egészségügyi rendszerből ugyanakkor lesz lehetősége egy kicsit visszalépnie a kormánynak, és a hibáit nem elismerve azt mondani, hogy több felelősséget ad az önkormányzatoknak.