Az életminőség javításával a visszahúzódó, lemondó krónikus betegekből egészséges önbecsülésű emberek válhatnak.
A pikkelysömör a cukorbetegséghez hasonlóan a népesség két százalékát érinti – tájékoztatott Battyáni Zita, a Kaposi Mór Oktató Kórház bőrgyógyászatának osztályvezető főorvosa.
Nagy populációról van tehát szó, s emellett sokkal többről, mint egy bőrbetegségről. Merthogy a pszoriázisnak csak a felületi tünete látható, egyébként pedig a betegség az immunrendszer kóros működésének a következménye.
Az orvostudomány ugyan jelenleg nem képes gyógyítani ezt, de a megfelelő terápiával tünetmentessé képes tenni. - A hagyományos helyi kezeléseket feladva sokan beletörődtek abba, hogy pikkelysömörük nem gyógyítható, pedig fontos volna, hogy az orvosi-biológiai kutatások új eredményeit maguk is kipróbálják – mondta Battyáni Zita főorvos. – Az életminőség javításával a visszahúzódó, lemondó krónikus betegekből egészséges önbecsülésű emberek válhatnak. Nem beszélve az egyéb, veszélyes kockázati tényezők, így a szív-, a cukor- vagy májbetegség esélyének a csökkentéséről, vagy éppen az alapbetegséghez gyakorta kapcsolódó ízületi panaszok csillapításáról.
A bőrgyógyász főorvos közölte, a testnek legalább a tizedén jelentkező piros, pikkelyes, hámló felületek esetén ma már nem alkalmazzák a hagyományos kenőcsös kezelést Miután nyáron a tünetek rendszerint mérséklődnek, a fényterápia a téli hónapokban is eredményt hozhat. Alkalmazható a sztenderd szisztémás gyógyszeres kúra is, ami négy-öt éve a legígéretesebb eredményeket mutató biológiai terápia is.