Sokan nem is tudják, hogy esetleg lisztérzékenyek.
A lisztérzékenységről még ma is igen keveset tudunk, pedig több embert érint, mint gondolnánk. Felismeréséhez nem szükségesek hosszadalmas vizsgálatok, egyszerű otthoni gyorsteszttel kiszűrhető.
— A lisztérzékenység az egész szervezetet érintő autoimmun betegség, melyet a kalászos gabonafélékben lévő glutén fogyasztása vált ki és tart fenn bizonyos genetikai adottságú emberekben — hangsúlyozza Pusztai János, a lisztérzékenyek szolnoki egyesületének elnöke. — Leggyakrabban 1-5 éves kor között jelentkeznek a tünetek — amikor az étrendbe bekerül a glutén –, kezdődhetnek bármely életkorban, akár időseknél is.
A lisztérzékenység felismerését nehezíti, hogy lappangási időszak akár hónapokig, évekig is eltarthat, míg másoknál már az első fogyasztás után hasmenés, hányinger, hányás, étvágycsökkenés, akut allergiás reakció léphet fel. A legtöbb beteg inkább egyéb tünetek miatt kerül orvoshoz, épp ezért a diagnózis felállítása nem egyszerű. Sok esetben egészen felnőtt korig rejtve marad a lisztérzékenység.
Népegészségügyi jelentősége éppen ebben rejlik, hiszen a fel nem ismert vagy nem megfelelően kezelt lisztérzékenység legfontosabb hosszú távú szövődményének ma a további autoimmun betegségek kialakulásának veszélye tűnik.
Európában először Jász-Nagykun-Szolnok megyében történt egy adott korosztály szűrővizsgálata 2005-ben. A célcsoport a hatéves korosztály volt. Ebből az derült ki, hogy megyénkben a legtöbb lisztérzékeny gyermek Szolnokon és környékén él, például Tiszafüred térségében viszont egyetlen esetben sem fordult elő. Az azóta eltelt években ezeket a szűréseket kiterjesztették az ország jó néhány más városára is, így egyre több területen ismerik fel ezt a rejtőzködő betegséget.