• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kiürítik az államtitkárságot, elkerül az irányítás?

Lapszemle Forrás: nol.hu

Már most is nehezen követhető, hogy hol születnek az egészségpolitikai döntések.

Könnyen megeshet, hogy az egészségügyet működtető mamutintézmény, a GYEMSZI a jövőben a kormányhivatalok alá tartozik majd. De akkor mi marad vajon az egészségügyért felelős államtitkárnál, és javítana-e az elképzelés az egészségügy helyzetén? - írta a nol.hu.

A kórházfenntartó feldarabolásának ötlete nem új keletű: már a választás előtt is többször szóba került a kormányzó pártokon belüli gazdasági és hatalmi központok újraosztásának koncepcióiban. Ennél tovább viszont mindmáig nem jutottak, és az most is erősen bizonytalan, hogy pontosan milyen funkciókat és hová telepítenének a túl nagyra növesztett minisztériumi háttérintézménytől.

A Népszabadság úgy tudja: Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár még csak most készíti saját ágazati cselekvési tervét. Koncepciója az önkormányzati választás után kerül a kormány elé, és csak akkor derülhet ki, milyen politikai felhatalmazást kaphat az ágazati feszültségek oldására. E folyamat része lehet egyebek mellett az a terv is, amely szerint az állam közvetlenül fedezné a kórházak fenntartási költségeit, s idetartozhat a kórházfenntartó hatásköreinek megnyirbálása, a meggyengített ÁNTSZ rehabilitációja.

A kormányhivataloknak már most is részei az egészségbiztosító, valamint az ÁNTSZ igazgatási egységei. Ha ehhez „odacsapják" a kórházak igazgatását is, nehezen megmondható, mi marad Zombor Gábor egészségpolitikai államtitkárnak. Már most is nehezen követhető, hogy hol születnek az egészségpolitikai döntések, hiszen a financiális kérdésekben a nemzetgazdasági tárca, a területet érintő stratégiai ügyekben a Miniszterelnökség az illetékes.

Kevesebb pénz jut
A kormány jövő évi költségvetési terveiben sem kap prioritást az egészségügy. A jövő évi költségvetés tervezésekor kiderült: gyakorlatilag egyáltalán semmiféle költségnövekedést sem enged meg a kormány az egészségügynek. Úgy tudjuk: a nemzetgazdasági tárca szigorúan meghatározta a tervezés korlátait, jelezve egyben azt is, hogy a keretszámok a minimális többlet-igényeket sem fedezik. Sőt az egészségügy háttérintézményei az idei pénzüknél tíz százalékkal kisebb kerettel tervezhetnek.