Már most is nehezen követhető, hogy hol születnek az egészségpolitikai döntések.
Könnyen megeshet, hogy az egészségügyet működtető mamutintézmény, a GYEMSZI a jövőben a kormányhivatalok alá tartozik majd. De akkor mi marad vajon az egészségügyért felelős államtitkárnál, és javítana-e az elképzelés az egészségügy helyzetén? - írta a nol.hu.
A kórházfenntartó feldarabolásának ötlete nem új keletű: már a választás előtt is többször szóba került a kormányzó pártokon belüli gazdasági és hatalmi központok újraosztásának koncepcióiban. Ennél tovább viszont mindmáig nem jutottak, és az most is erősen bizonytalan, hogy pontosan milyen funkciókat és hová telepítenének a túl nagyra növesztett minisztériumi háttérintézménytől.
A Népszabadság úgy tudja: Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár még csak most készíti saját ágazati cselekvési tervét. Koncepciója az önkormányzati választás után kerül a kormány elé, és csak akkor derülhet ki, milyen politikai felhatalmazást kaphat az ágazati feszültségek oldására. E folyamat része lehet egyebek mellett az a terv is, amely szerint az állam közvetlenül fedezné a kórházak fenntartási költségeit, s idetartozhat a kórházfenntartó hatásköreinek megnyirbálása, a meggyengített ÁNTSZ rehabilitációja.
A kormányhivataloknak már most is részei az egészségbiztosító, valamint az ÁNTSZ igazgatási egységei. Ha ehhez „odacsapják" a kórházak igazgatását is, nehezen megmondható, mi marad Zombor Gábor egészségpolitikai államtitkárnak. Már most is nehezen követhető, hogy hol születnek az egészségpolitikai döntések, hiszen a financiális kérdésekben a nemzetgazdasági tárca, a területet érintő stratégiai ügyekben a Miniszterelnökség az illetékes.
Kevesebb pénz jut