Egy tudományos felmérés szerint egy fiatal orvos által kezelt beteg kisebb kockázattal hal meg, mint egy idősebb páciense.
Minél idősebb az orvos, annál előbb hal meg a betege – leg¬alább¬is az amerikai Harvard Egyetem kutatói szerint. A tudósok 19 ezer doktor több mint 700 ezer páciensének anyagát tanulmányozták, akiknek halandósági rátája egyre magasabbra szökött az orvosuk korával összefüggésben olvasható a blikk.hu-n.
Az orvos életkorától függetlenül egy adott betegséget a szakma által megszabott módon kell kezelni – kezdte dr. Dénes Tamás, a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezetének elnöke. – Amennyiben szakmai irányelvek mentén dolgozunk, és ezek betartását ellenőrzik, akkor az életkor nem befolyásoló tényező – mondta a szakember.
Mégis, a British Medical Journal tudományos lapban közölt felmérés eredményei azt mutatták, hogy amíg a 40 évesnél fiatalabb orvosok körében a 30 napon belüli elhalálozás aránya csupán 10,8 százalék volt, addig a 40–49-es korcsoportnál 11,1, az 50–59 év közöttieknél 11,3, 60 év fölött pedig már 12,1 százalék. 70 éves kor után ez az arány a 14 százalékot is elérte. Bár a tudósok még találgatnak, hogy pontosan mi állhat ennek a hátterében, a legvalószínűbb az orvosok ismere¬teinek elavulása vagy képességeik romlása.
– Magyarországon 5 éves ciklusonként kötelező továbbképzési rendszer működik – hívta fel a figyelmet dr. Békássy Szabolcs, a Háziorvosok Online Szervezetének egyik alapítója. – Ugyanakkor az új ismeretek megszerzéséhez szükséges képességek, mint a memóriafunk¬ciók vagy a tanulási készség az idő múlásával folyamatosan romlanak. Az érzékszervi funkció-romlásokat azonban megfelelően kompenzálja az az évek során szerzett tapasztalat, amelynek köszönhetően az idősebb kollégák sokkal nagyobb valószínűséggel ismernek fel például egy ritkább betegséget – fejtette ki Békássy.
További részletek a weboldalon.