Az ellátórendszerek reformja nagyobb lélegzetű vállalkozás annál, hogy egyetlen kormányzati ciklus elegendő volna egy ilyen program véghezviteléhez, s kizárólag akkor kecsegtetne sikerrel, ha az intézkedések mögött olyan politikai megegyezést lehetne felsorakoztatni, amelyet nemcsak a pillanatnyilag hatalomban lévők, hanem az ellenzék is támogat. Az Orbán-kormány államtitkári szintre lefokozott apparátusa az elmúlt években megannyi kisebb-nagyobb korrekcióval próbálkozott, de érdemi előrelépést nem sikerült elérniük. Most éppen a kórházak pénzügyi gazdálkodását vonják el az intézményvezetőktől és teszik át egy állami intézményfenntartó szervezethez - olvasható a nepszava.hu portálon.
Az új év első munkanapján levélben értesítette a kórházigazgatókat a kórházfenntartó, hogy az általuk vezetett intézmények pénzügyi-számviteli feladatai április elsejétől átkerülnek az állami intézményeket fenntartó szervezethez. Az érintett 109 kórház vezetőjét és pénzügyes szakembereit hideg zuhanyként érte a döntés, hiszen azt semmilyen előzetes egyeztetés nem előzte meg. Kiderült, hogy fizikailag továbbra is kórházukban dolgoznak majd, ám munkáltatójuk megváltozik, mert az a kórházfenntartó lesz. Megtudták, hogy az átcsoportosítás célja, hogy „a kórházak költségcsökkentéséhez egységesen járuljon hozzá az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK)". Ugyanakkor arra is felhívták a figyelmet, hogy a kórházak gazdálkodási önállósága nem változik, a rendelkezésre álló források feletti döntések befolyásolása nem cél.
A szakértők azonban gyanakodnak, hogy másról és többről van szó. Ha csak gyorsabb és precízebb pénzügyi adatszolgáltatást akarna a tulajdonos, ahhoz korszerű informatikai megoldást lehetne találni. Háttértanulmány – szokás szerint – nem készült, az érdekképviseletek is csak találgatnak a háttérben húzódó okokról.