• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Konszenzust keresnek az egészségügyi rendszer fejlesztésére

Lapszemle 2022.02.15 Forrás: hirklikk.hu
Konszenzust keresnek az egészségügyi rendszer fejlesztésére

Nincs egy átfogó elképzelés, olyan stratégia, ami a finanszírozástól a konkrét szakmai kérdésekig felölelné a teljes rendszert, meghatározná fejlesztés irányait.

A KEKSZ, vagyis a Konszenzus az Egészségért Kör szakértői arra szövetkeztek, hogy minél több hiteles szakember bevonásával, előmozdítsák az egészségügyi rendszer fejlesztését és szakpolitikailag fontos kérdésekben, konszenzust teremtsenek. A részletekről csoport egyik alapítójával, dr. Rékassy Balázs orvossal és egészségügyi menedzserrel beszélgetett a hirklikk.hu.

– Mi indokolta ennek a civil szervezetnek a létrejöttét?

– Minden egészségügyben dolgozónak, és gyógyulni vágyó betegnek szüksége van egy jobban szervezett, az egészség ügyét jobban szolgáló, igazságosabb, a lakosság igényeit magasabb szinten biztosító, hatékony, és transzparens egészségügyre és népegészségügyi rendszerre. A KEKSZ célja, hogy olyan egészségügyi stratégiát dolgozzon ki, amellyel ezt meg lehet valósítani.

– Csak nem azt akarják mondani, hogy a mostani egészségügyi vezetés nem érti a dolgát? Nincs jövőképe?

– A magyar egészségügyben stratégiai tervezés utoljára Szócska Miklós államtitkársága idején volt, valamikor, úgy 2010-11 táján. Akkor egy komoly szakértői csapat azon fáradozott, hogy területi alapon újra szervezze az egészségügyet, felmérje a meglévő kapacitásokat és szükséglet alapú tervet készítsen a hiányzó képességek pótlására. Aztán az egész szakmai programot elmosta a politika. Manapság már terv sincs, és bár minden tiszteletem Kásler miniszter úré, de ő a múltba réved, és inkább Mátyás király sírját keresgéli, már fogalma sincs, mi történik az egészségügyben. A szakmai vezetésért felelős államtitkára pedig egy ideje nem hallat magáról. Mára oda jutottunk, hogy az egészségügyet teljesen a napi politika érdekei rángatják. Nincs egy átfogó elképzelés, olyan stratégia, ami a finanszírozástól a konkrét szakmai kérdésekig felölelné a teljes rendszert, meghatározná fejlesztés irányait.

– Létrejött, tehát a KEKSZ, hogy stratégiát dolgozzon ki az egészségügy rendbetételére. De mit szól ehhez a kormány? Felvették már a kapcsolatot az EMMI-vel?

– Igen, voltak próbálkozásaink, de semmilyen választ nem kaptunk. Illetve olyan jelzések érkeztek, hogy bennünket biztosan sanda, politikai érdekek vezérelnek, vagyis ellenzékiek vagyunk, mert bíráljuk a jelenlegi rendszert. Sajnos néhányan a tagjaink közül nem is merik nyíltan vállalni, hogy részt vesznek a munkánkban. Félnek, hogy a kórházban, egyetemen, ahol dolgoznak valamilyen retorzió éri őket. Pedig mi éppen ezt, vagyis a politikai befolyásoltságot akarjuk kizárni. Tisztán szakmai, vagyis egészség-gazdasági, egészség-szakpolitikai és orvosi szempontok alapján szeretnénk vitázni a bajokról és a lehetséges megoldásokról. Majd pedig – szigorúan konszenzusos alapon – ki akarunk dolgozni egy olyan stratégiát, ami megvalósítható. Ebből a szempontból lényegtelen, hogy ki nyeri a választásokat. Az új kormánynak szeretnénk kidolgozott terveket adni, méghozzá olyanokat, amikkel a szakma nagy többsége is egyet tud érteni, és valóban hozzájárul ahhoz, hogy jobb legyen itthon az egészségügyi ellátás, javuljon a motiváció, az érdekeltség, a dolgozók hangulata, és érvényesüljön a legfőbb érdek: javuljon végre a társadalom egészségi állapota.

Legolvasottabb cikkeink