Kifejezetten laikusoknak készült, a kardiológiától a traumatológiáig, több mint 600 oldalon keresztül.
A maga nemében egyedülálló kötet született meg 53 miskolci főorvos, közöttük 20, tudományos minősítéssel is bíró szakember részvételével, akik szakmai, de a laikusok számára is könnyen érthető cikkeket írtak a Betegségek megelőzése és korai felismerése című könyvhöz. Mint ötletadó, a szerkesztés feladatát Berkő Péter Borsod-Abaúj-Zemplén megye szülész-nőgyógyász szakfelügyelő főorvosaként, és a Miskolci Akadémiai Bizottság Orvos- és Egészségtudományi Szakbizottságának elnökeként vállalta magára - adta hírül a minap.hu.
– Magam is megdöbbentem aztán, amikor a könyv szerkesztőjeként megkaptam a kollégáim cikkeit. Rendkívül élvezetes, könnyen olvasható, de a szakemberek számára szakmai értékkel is bíró szövegeket kaptam. A könyv hiányt is pótol, hiszen nincs még egy olyan, a betegségek megelőzéséről és korai felismerésükről szóló kötet, amely ennyi orvosi szakmát átfogna – ecsetelte Berkő Péter.
A könyv a népegészségügyi feladatok mellett szól a szülészeti és újszülött kori, valamint gyermekkori és felnőttkori betegségekről, és olyan szakterületeken nyújt segítséget a megelőzéshez és a betegségek korai felismeréséhez, mint többek között a kardiológia, a gasztroenterológia, az ideggyógyászat, a reumatológia, vagy a traumatológia. Az emberséggel és Isten segítségével című fejezetet pedig – ahogy Berkő Péter is fogalmazott – „a lélek gyógyításának" szánták.
Az Akadémiai Kiadónál megjelent több mint 600 oldalas könyv a Miskolci Akadémiai Bizottság Orvos- és Egészségtudományi Szakbizottsága tagjainak, a Miskolci Egyetem Egészségügyi Kara tanárainak, és Miskolc város korábbi és jelenlegi osztályvezető főorvosainak összefogásával készült.