• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Korgó gyomorral várják a karácsonyt

Lapszemle Forrás: Sonline

Csaknem félmillió gyerek számára a szünidő nem a boldog ünnepvárást jelenti, hanem éhséget és fázást.

A nyári szünetben az önkormányzatok kapnak állami támogatást a szociális étkeztetésre, a parlament egyik bizottságában azonban a napokban a kormánypárti többség elutasította az ellenzéki javaslatot, a téli szünetre is teremtsék meg a pénzügyi feltételeit: az anyagilag legnehezebb helyzetben lévő családok gyerekeinek legalább napi egyszeri meleg ételt biztosíthassanak a települések. Igény lenne rá, a szakemberek szerint rengeteg – csaknem félmillió – olyan gyerek él ma Magyarországon, akiknek a szünidő nem a kikapcsolódást, a boldog ünnepvárást jelenti, hanem éhséget és fázást. Ők azok, akik reggeli nélkül mennek iskolába, sőt, sokan közülük előző este vacsorát sem ettek. Számukra már egy hétvége is egyet jelent az éhezéssel, nemhogy a két hetes iskolai szünet – olvasható a sonline.hu portálján.

Nagyjából 30%-kal több étel fogy el hétfőnként, mint pénteken – állította az egyik hátrányos helyzetű somogyi település iskolájának igazgatója –, látszik, a gyerekek szombaton és vasárnap nem esznek rendesen otthon, igazából csak az iskolai közétkeztetésre számíthatnak, ha rendszeresen enni akarnak.

Egy másik településen igazgatója hasonló tapasztalatokról számolt be, mint elmodnta: náluk a hétfő tízórai szünetet is előrébb kellett hozni, annyi éhes gyerek várta az első étkezést.

A szakemberek szerint Magyarországon ugyan nincsenek klasszikus, a harmadik világbeliekhez – például az afrikai Száhel-övezethez – hasonlóan éhező gyerekek, s a szó szoros értelmében még nem halt éhen 14 év alatti idehaza, ám többszázezer gyerek rendszertelenül, tápanyagok szempontjából egészségtelenül, egyoldalúan, s ami a legrosszabb, a kelleténél ritkábban tud enni. Legtöbbször csak tésztákhoz, krumplihoz, kenyérhez és zsírhoz jutnak.

A gyerekéhezésre ugyanolyan kétségbeeséssel és gyorsasággal kellene reagálnia a társadalomnak, mint egy súlyos járványra – mondta Vecsei Miklós, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat (MMSZ) alelnöke a közelmúltban –, s nem csökkenteni, hanem megszüntetni kell. Magyarországon ebbe nem lehet belehalni, az viszont előfordul, hogy két-három napig nem eszik egy gyerek: hogy tíz- vagy százezer, bizonyos szempontból mindegy, mert egynek sem szabadna lennie.