• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kórházátszabás kisollóval

Lapszemle Forrás: Népszabadság

A Fidesz múlt heti frakcióülésén erős kritikával illették Szócska Miklóst.

Akik radikális változást vártak a kórházi kapacitások újraelosztásától, alighanem csalódni fognak: szinte minden érintett kiskórháznak marad némi reménye a – valós vagy látszólagos – továbbműködésre. Szócska Miklós egészségügyi államtitkár sem lehet teljesen elégedetlen: ha kétséges is, hogy így ki tudja hozni az átalakításból remélt évi tízmilliárdos megtakarítást, legalább a miniszterelnök megvédte a kormánykoalíció háromnapos frakcióülésén. Ezen a saját kórházukat védő politikusok megpróbálták aláásni a születőben lévő területi kompromisszumokat - írja a Népszabadság.

Noha a kórházak közötti feladatok elosztásáról szóló egyezkedések az utolsó pillanatig, február 15-ig tartanak, az államtitkárság eredeti tervei jelentősen felpuhultak. Mára már se pénz, se elég politikai erő nincs az ellátórendszer racionális átalakításához. Jó néhány korábban bezárásra ítélt intézményből lehet úgynevezett szakkórház, amelyben egyetlen szakmában, de lesz aktív gyógyítás. Sok helyen legfeljebb ágyszámcsökkentésre, néhány kisebb szakmai feladat területi átcsoportosítására futja.

Nincs is könnyű helyzetben Szócska Miklós, mert míg az intézményekben a kórházi menedzsment rendkívüli találékonysággal fúrja a terveit, az erős pártpolitikusok városaiban – például Hódmezővásárhelyen, ahol Lázár János frakcióvezető a polgármester – szóba sem merték hozni a radikális ésszerűsítést. Az is csak mostanra vált világossá, hogy a fővárosban csupán olyan átalakításnak van reális esélye, amihez nem kell többletforrás. Így várhatóan mégsem nyitnak új országos intézetet a bezárt Lipót (OPNI) helyett.

A Péterfy és a Szent István Kórház megszünteté-séről szóló korábbi hírekből is csak annyi maradt, hogy néhány kisebb osztályát (például szemészet, fül-orrgégészet) mindkét kórház átadhatja más intézménynek, de alapfeladataik megmaradnak.

A lap információi szerint a Fidesz múlt heti frakcióülésén erős kritikával illették Szócska Miklóst. A képviselők próbáltak nyomást gyakorolni, hogy a saját körzetükhöz tartozó kórházak esetében megváltozzon a szakmai döntés. Volt, aki azzal vádolta az államtitkárt, hogy a korábbi kormányzat bizalmi embereinek juttatott kulcspozíciókat a tárca háttérintézményében. Orbán Viktor azonban alaptalan vádaskodásnak ítélte mindezt, és határozottan kiállt Szócska mellett – sőt szerinte tovább kell folytatni a megkezdett átalakításokat, és fel kell gyorsítani a következő két hónapban a városi kórházak átvételét is.

Azok sem jártak jobban, akik közvetlenül, négyszemközt próbáltak lobbizni saját kórházukért az államtitkárnál. Ők rendre azt a választ kapták: egyezzenek meg a politikusok a feladat elosztásáról helyben, és ezt igyekszik majd a döntésnél figyelembe venni.

A látszólagos politikai szigor ellenére mostanra meglehetősen felpuhult Szócska rendszer-átalakító koncepciója. A funkcióváltásban érintett (tapolcai, körmendi, csornai, edelényi, marcali, nagyatádi, komlói, kazincbarcikai, vásárosnaményi, debreceni, kalocsai, makói, kisbéri, komáromi, valamint a miskolci városi) kórházak szinte mindegyikében marad valamilyen aktív ellátás; ha másként nem, akkor a közelben lévő egyetem, megyei intézmény külső telephelyeként üzemelhet tovább. Többségüktől elsősorban a szülészeti, a gyermekgyógyászati, a fül-orr-gégészeti és a szemészeti ellátást vették el.