A legtöbb halál most sem az intenzíven történik, hanem mondjuk a Covid-belgyógyászatokon, mert nincs elég ember.
“Ha ez valóra válik, akkor jön az apokalipszis, egyszerűen bele fogunk fulladni a betegekbe” – hüledezett a telefonban egy vidéki osztályvezető főorvos a hvg.hu-nak, amikor meghallotta tőlünk, hogy a miniszterelnök december 10-re 32 ezer kórházban fekvő covidos beteget prognosztizált a Kossuth Rádiónak adott interjúban.
“Átalakulunk hadikórházzá, nem kellemes, de volt már ilyen” – mondja a cikk elején már idézett orvos, akinek a kórházában már korábban is többször költözniük kellett osztályoknak, hogy a helyükön terjeszkedhessen a Covid-ellátás. Szerinte nemhogy 30, de 25 ezer Covid-fertőzöttet sem képesek ellátni a magyar kórházak, legalábbis ha ugyanazok az elkülönítési szabályok maradnak érvényben, mint most.
Az nem először fordulna elő, hogy intenzív osztályok betelnek. Három évvel ezelőtt az országos tiszti főorvos levélben utasította az egészségügyi intézményeket, hogy Budapestre ne küldjenek lélegeztetőgépre szoruló betegeket, mert az összes fővárosi gyerekintenzív osztály megtelt. Akkor az volt a gond, hogy ugrásszerűen megnőtt a csecsemő és kisgyermek korú, azonnali lélegeztetésre szoruló bronchiolitises (vírus okozta hörgőgyulladásos) betegek száma.
Két évvel ezelőtt teljes Nógrád megye maradt intenzív ellátás nélkül, amikor a salgótarjáni és a balassagyarmati kórház intenzív osztálya is megtelt betegekkel, akkor az influenza-járvány miatt.
Most azonban más a helyzet, hiszen nem csak az intenzív osztályok telhetnek meg, sőt első körben talán nem is az intenzív osztályok fognak. “A legtöbb halál most sem az intenzíven történik, hanem mondjuk a Covid-belgyógyászatokon, mert nincs állandó megfigyelés, nincs elég ember. Egyszer csak bemegy a nővér, akire önmagában 10-20 ember jut, és látja, hogy az egyik beteg meghalt” – meséli egy orvos. Forgatókönyvek a teljes cikkben