Vajon mit szólna Semmelweis Ignác, ha ma sem találna kézfertőtlenítőt a kórházakban?
A legenda szerint, amikor egy kollégája boncolás közben megsértette a kezét és nem sokkal később elhunyt, Semmelweis rádöbbent, hogy az orvos boncolási leletei azonosak a gyermekágyi lázban meghalt anyáknál észleltekkel. Ekkor még nem voltak ismertek a kórokozók, de Semmelweis rájött, hogy a gyermekágyi láz nem önálló kór, hanem fertőzés következménye és a fertőzést az orvosok terjesztik, akik a boncolás után vizsgálták a szülő nőket: „De most rájöttem arra, hogy a fertőzést a vizsgáló ujjon tapadó szenny viszi be a szülő nő szervezetébe. Ezt tudtára adtam az egész világnak, és aki ezek után nem takarítja le a szennyet ujjáról, mielőtt vizsgál, az tudatosan és bűnösen gyilkol" - írta.
Eltelt 170 év… …és mi, a mai egészségügyi dolgozók tehetetlenül nézzük, hogy a vakszerencse válogat a betegeink közt – ez áll az 1001 orvos hálapénz nélkül csoport másfél évvel ezelőtt közzétett nyílt levelében, melyben a szakmai vezetés segítségét kérik és várják, azóta is - írta Lénárd Rita a Magyar Narancs Materia Medica blogján.
Becslések szerint a kórházi fertőzések 30-50 százaléka megelőzhető lenne a megfelelő higiénés körülmények megteremtésével. Magyarországon viszont a legtöbb egészségügyi ellátó helyen olyan minimális feltételek sem adottak, mint az alkoholos kézfertőtlenítő, a kézmosó, a papírtörlő, de hiányoznak a betegek elkülönítéséhez szükséges, vizesblokkal ellátott egyágyas kórtermek is.
• A kézmosás az egyik legfontosabb tényező a megelőzésben. Más európai országokban már a kórházba belépve, a folyosón, a kórtermekben, az ágyak mellett ott van az alkoholos kézfertőtlenítő – sajnos ez itthon nem így van. Amíg ez a helyzet, azt javaslom, akár betegként, akár látogatóként mennek kórházba, vegyenek, vigyenek magunkkal alkoholos fertőtlenítő gélt és használják is!
• A látogatáskor kapott védőruha megfelelő használata nagyon fontos, kérjenek tájékoztatást erről.
• Ne tegyék a kabátot, a táskát a beteg ágyára; ne a betegágyra, hanem a székre üljenek le.
• Kérjék, és várják el az egészségügyi személyzettől is a kézfertőtlenítést, a védőöltözet használatát.
A változáshoz betegeink és hozzátartozóik együttműködése is elengedhetetlen. Ehhez az együttműködéshez elengedhetetlen a tények ismerete. Azokról az adatokról van szó, amelyekért a fent említett 1001 csoport és a TASZ is harcol: a kórházi fertőzések előfordulásáról, a fertőzések miatt bekövetkező halálesetek számáról. A 2016-os évi adatok – bár néhány hetes késéssel – de végre felkerültek az internetre. És hogy miért harcolunk még? - kiderül a teljes bejegyzésből.