• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nem beszélünk, gyógyszert szedünk

Lapszemle Forrás: zárójel.hu

A mentális betegek legalább négyötöde nem kap pszichoterápiás segítséget, csak gyógyszert.

A gyógyszereknél jóval olcsóbb és kevesebb mellékhatással járó pszichoterápiához a rászorultak nem jutnak hozzá, mivel az állam fillérekkel támogatja ezt az ellátási formát, így az állami intézményekben nem alkalmazzák. A Lélekben Otthon Közhasznú Alapítvány csak nehezen és jelentős költségek árán tudta – közérdekű adatigénylés keretében – kikérni az egészségbiztosítótól az adatokat - írta a zárójel.hu.

Az államilag finanszírozott ellátás nem jut el a rászorulókhoz – summázta a dokumentumból kiderült adatokat Oriold Károly, az alapítvány elnöke. Ez a tény különösen aggasztó a sok százezer alkoholbeteg országában, ahol a lelki gondok sokasága szinte tapintható. A Lélekben Otthon Közhasznú Alapítvány által kikért adatok szerint Magyarországon 2015-ben ambulánsan és tb-alapon több, mint 560 ezer beteg keresett fel pszichiátert vagy egyéb, mentális problémákkal foglalkozó szakembert pszichiátriai diagnózissal, támogatott keretben. Legtöbben a szorongók vannak, valamivel több, mint 160 ezren. Ismétlődő depresszív panaszokkal 70 ezernél is többen keresnek fel szakavatott segítőt, depressziós epizóddal 60 ezer fő, 35 ezer fő skizofréniával, 25 ezer fő súlyos stressz által kiváltott reakcióval, 22 ezer fő bipoláris affektív zavarral.

Ugyanakkor az egészségbiztosító által támogatott 18 féle pszichoterápiás beavatkozást az állami intézményekben nem szívesen alkalmazzák, mivel a támogatás mértéke olyan alacsony, hogy „nem éri meg". Éppen ezért ezek az ellátási formák (egyéni-, csoport- és családterápia) sok helyen nem is érhetők el.

A magánpraxisban kínált pszichoterápia viszont drága mulatság, a gyakran tízezer forintot is meghaladó óradíjakat az emberek nem tudja kifizetni.

A több mint félmillió, diagnosztizált pszichés zavarral küzdő közül mindössze 93 ezren jutottak el pszichoterápiába, ők is átlagosan csupán 3 alkalommal (a legrövidebb terápia is minimum 4-5 konzultációból áll). A fenti számadatok nem kevesebbet jeleznek, mint hogy a mentális betegek legalább négyötöde nem kap pszichoterápiás segítséget, csak gyógyszert. További beszédes adat, hogy az állam 662 millió forintot fizetett ki pszichoterápiára, vagyis tized annyit, mint amennyit a betegek költöttek gyógyszerre.