• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Koronavírus: már a halottakat is tesztelni kell itthon

Lapszemle 2020.03.23 Forrás: Napi.hu
Koronavírus: már a halottakat is tesztelni kell itthon

Az új eljárásrend egyelőre csak a kórházakra vonatkozik, az alapellátásban még nem tudják, hogy hasonló helyzetben pontosan mit is kell tenniük.

A járványhelyzet miatt megváltozott a halottakkal kapcsolatos eljárásrend a magyar kórházakban. A normál boncolásokat nem végzik el, de a Covid-19 fertőzésének gyanújakor tesztelik az elhunytakat a kórházak. A tüdőgyulladásos lélegeztetett betegektől is mintát kell venni Magyarországon. Az alapellátásban még várják a tájékoztatást, írja a Napi.hu.

A Koronavírus-fertőzés Elleni Védekezésért Felelős Operatív Törzs (OT) nyilvános sajtótájékoztatóin több héten át megkapta a kérdést, hogy a járvány miatt végrehajtanak-e teszteket a haláluk előtt a tüneteket mutató elhunytakon. Bár a kérdésekre rendre kitérő választ adtak, a legtöbb kórházba szombaton eljutott - március 19-én keltezett - tisztifőorvosi utasítás szerint már minden gyanús betegtől lehet és szükséges mintát venni elhunyta után.

"Az EMMI V/2404/2020/EAT iktatószámú utasítása alapján, a járványos időszakra tekintettel, a boncolások felfüggesztésre kerülnek, kivételt képeznek ez alól a törvényszéki boncolások. Azon elhunytak esetében, akiknél felmerül a Covid-19 fertőzés gyanúja, a halál beálltának megállapítása után 30 percen belül vett felső légúti, orr és torok mintákat egy mintavevő csőbe belemosva (ugyanúgy, mint a megbetegedés gyanúja esetén betegből vett minta), minta beküldhető laboratóriumi vizsgálatra" - áll a Müller Cecília országos tisztifőorvos által jegyzett dokumentumban, amely a Napi.hu-hoz is eljutott.

Az új eljárásrend egyelőre csak a kórházakra vonatkozik, vagyis az alapellátásban (háziorvosok, rendelőintézetek) még nem tudják, hogy hasonló helyzetben pontosan mit is kell tenniük. A háziorvosok esetében ez azért is lenne fontos, mert ha valaki otthonában hunyt el, akkor a halottszemlét, halottvizsgálat az ő feladatuk elvégezni. A portálunknak nyilatkozók azt várják, hogy később ezt a helyzetet is rendeznie kell a hatóságoknak és a minisztériumnak, de bíznak abban, hogy ez hamarosan megtörténik. "A prioritás most a kórházi esetek kezelése volt" - vélekedett egyikük.