Az sem mindegy, hogy milyen módszerrel végezzük a halálozással kapcsolatos számításokat” – fogalmazott Rihmer Zoltán professzor.
Rihmer Zoltán Széchenyi-díjas professzor szerint nem kell infektológusnak lenni ahhoz, hogy hiteles képet alkothassunk a Covid–19-járvány okozta elhalálozásokról, írja a magyarnemzet.hu.
„Ennek a bonyolult kérdésnek az elemzése során tudni kell, hogy hányan fertőződtek meg koronavírussal, hányan betegedtek meg és hányan hunytak el, valamint a megelőzést és gyógyítást illetően milyen intézkedések történtek, de az sem mindegy, hogy milyen módszerrel végezzük a halálozással kapcsolatos számításokat” – fogalmazott a Magyar Nemzetnek Rihmer Zoltán professzor.
Mint ismert, nemrégiben Magyar Péter és Kulja András azt állította, hogy a Covidban elhunytak száma Magyarországon lakosságarányosan a világon a harmadik volt, és statisztikákat villantottak fel arról, hogy a környező országokban és Nyugat-Európában mennyivel alacsonyabb volt ez az arány. Ezt cáfolta most lapunknak Rihmer Zoltán.
A több mint 53 éve praktizáló Széchenyi-díjas pszichiáter professzor, az MTA doktora már négy évtizednél is régebben foglalkozik öngyilkosság-kutatással. Az ennek kapcsán megszerzett epidemiológiai jártasság birtokában állítja, nem kell infektológusnak lenni ahhoz, hogy hiteles képet alkothassunk a Covid–19-járvány okozta elhalálozásokról.
A 2025. január 21-i adatok alapján a világon az egymillió lakosra eső Covid–19 halálesetek száma a legmagasabb Peruban volt (6601 haláleset), majd csökkenő sorrendben Bulgária (5680), Észak-Macedónia (5428), Bosznia-Hercegovina (5118), Magyarország (5071), Horvátország (4806), Szlovénia (4586), Montenegro (4317), Csehország (4101), Moldova (4040), és Lettország (3973) következett. A kutató ugyanakkor arról is szólt, hogy rendkívül figyelemre méltó az a tény, hogy Európában a tíz legmagasabb halálozást jelentő országok mindegyike posztszocialista ország volt.
További részletek a magyarnemzet.hu-n.