Több mint háromezren töltötték ki a Sokk a rovar Facebook-oldal kérdőívét, amiből kirajzolódhatott az ország kullancstérképe.
Földvári Gábor, a Magyar Tudományos Akadémia Ökológiai Kutatóközpontjának tudományos főmunkatársa a turistamagazin.hu-nak elmondta, az enyhe tél miatt a kullancsok most hamarabb tudnak gazdát találni, hamarabb beindul a nőstények peterakása, a következő generáció is hamarabb tud gazdát keresni, tehát egy általános sűrűségnövekedést várhatunk - idézte a cikket a beol.hu. Mivel a téli fagyok még odébb vannak, előtte egy igen aktív „kullancsinváziós” őszi időszakot kell túlélnünk. Az előrejelzések szerint – mivel tavaly gyenge telünk volt – idén ez fokozottan jelentkezik majd - figyelmeztetett.
Az elmúlt évek hazai időjárása kedvezett a kullancsoknak, és ettől az emberek és a háziállatok is több csípést szenvedtek el – derül ki egy több mint 3000 válaszadó 14 ezer csípésadatát összesítő felmérésből. A Sokk a rovar Facebook-oldal kérdőívének kitöltőinek többsége valamilyen módon már védekezik a kullancsok ellen, jellemzően zárt ruházattal, riasztószerekkel, és a háziállataikat is igyekeznek óvni a vérszívóktól.
A válaszadók 53,8 százaléka szerint az elmúlt öt évben gyakoribbá váltak a kullancscsípések a családjukban, 44,1 százalékuk stagnálást tapasztalt, és csak elenyésző részük érzett csökkenést. A válaszadók közül legtöbben a háziállataiknál is növekvő csípésszámot jeleztek az elmúlt öt évben.
A válaszadók 64,3 százalékának a családjában volt kullancscsípés az elmúlt egy évben, míg a háziállataik esetében 65,2 százalékuknál. A felmérés arra is rákérdezett, hogy az idén hány kullancscsípést észleltek. A családtagok körében jellemzően 1-3-at, míg a házi kedvenc kutyák, macskák esetében nem ritkán akár 5-10-et vagy akár annál többet is. További adatok a cikkben