A legalább hat hónapig szoptató édesanyák és kisbabáik kaptak meghívást péntekre a városi egészségügyi intézménybe, ahol
Zsikla Ágnes kecskeméti járási vezető védőnő tartott előadást az anyatejes táplálás számos előnyéről, valamint a szoptatással kapcsolatos általános tévhitekről – írja a
baon.hu portálja.
A szoptatás több, mint táplálás, a gyermek számára fontos szellemi, lelki kapocs az anyával. Ezzel együtt a tartósan szoptatós anyák egyik leggyakoribb kérdése, hogy meddig hasznos táplálék az anyatej? Mikor és milyen módon történjen az elválasztás? Egy biztos: nem szerencsés arra az időpontra időzíteni, amikor bölcsődébe vagy egyéb közösségbe kerül a gyerek, ami különben is nagy változás számára. Ha megmarad a gyereknek a szoptatás élménye, az a családról való leválást is nagyban megkönnyíti mind neki, mind az édesanya számára – emelte ki előadásában Zsikla Ágnes, aki elmondta azt is: a legújabb csecsemőtáplálási irányelvek szerint 6 hónapos korig elég kizárólag az anyatej a kisbaba számára. Azért, mert erre a korra érik meg a kicsi emésztőrendszere annyira, hogy szervezete biztosan képes tolerálni az egyéb tápanyagokat.
Egyéves korig az anyatej fedezi a tápanyag és kalóriaszükséglet 2/3-át (feltéve, ha igény szerint történik a szoptatás). Kétéves korig egyértelműen bizonyított az anyatej és a szoptatás jelentősége.
Kutatások igazolják azt is, hogy a legtöbb gyerek 15 hónapos és 4 éves kora között szokna le a szoptatásról, ha nem avatkoznának bele a természetes folyamatba. Gyakori tévhit, hogy a hosszú távú táplálás folyományaként túlzott ragaszkodás és kötődés alakul ki a gyermek és édesanyja között. Ezzel szemben tudományosan alátámasztott tény, hogy a tartósan és igénye szerint szoptatott kisgyerek gyakrabban mer eltávolodni édesanyjától, és könnyebben indul el „felfedezni a világot". Miért? Mert biztonságban érzi magát – tette hozzá a szakember.