Jövőre 12,5 milliárd forintos részletekben biztosítanak a kórházaknak többletforrást, ám ennek a duplájára lenne a igény.
Az állam saját működésének hibáit nem háríthatja a beszállítókra, gondoskodnia kell arról, hogy az állami intézmények eleget tegyenek a szerződéses kötelezettségeinek – hangzott el a kórházi beszállítók szerdai sajtótájékoztatóján a MedicalOnline tudósítása szerint.
Az egészségiparra és azon belül az orvostechnikára stratégiai ágazatként tekint a kormány, ám a beszállítók azt tapasztalják, hogy az állam ennek ellenére olyan fojtogató légkört teremt, amelyben alig jutnak levegőhöz a jellemzően kis- és középvállalkozásként működő cégek – figyelmeztetett Rádai Tamás, az ETOSZ igazgatója, és elmondta azt is, hogy a költségvetési szektor teljes adósságállományának 95 százalékát a kórházak görgetik maguk előtt, áthárítva ezt a terhet a beszállítókra.
Pénz mindig arra van, amire költeni szeretne a kormány – csatlakozott Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára. Emlékeztetett arra is, hogy rendkívüli konjunktúra jellemezte 2014. után a gazdaságot, ám a kórházi beszállítók ebből a növekedésből – a korábbi ígéretek ellenére sem részesültek. A főtitkár azt ugyan elismerte, hogy óriási növekménnyel számolhatott az elmúlt évben az egészségügyi kassza, ám ezt nem az adósságok eliminálására, vagy az ágazati finanszírozás revíziójára, hanem a bérekre fordították. – Míg a megelőző években a lejárt tartozásállományt rendre sikerült leszorítani, az utóbbi két évben ez már nem teljesült – mondta, és beszámolt arról is, hogy október végén az állami és egyházi intézmények, valamint az egyetemek adóssága meghaladta a 120 milliárd forintot. Annak ellenére, hogy összesen három évközi adósságrendezés történt, az utolsó 39 milliárd forintnyi részkonszolidáció a fennálló, lejárt határidejű követelések harmadának kielégítésére volt elég, emellett voltak intézmények, amelyek a lejárt tartozásállományuk tíz százalékát sem kapták meg.
Az ágazatvezetés eredményeként könyvelte el az OSZ főtitkára, hogy – a költségvetésben is rögzítetten – jövőre 150 milliárd forintos többletet szánnak dologi költségekre, így az eladósodás megelőzésére, amelyet havonta 12,5 milliárd forintos részletekben biztosítanak a kórházaknak. Bár abban a szakállamtitkárság is egyetért a beszállítókkal, hogy ennek a duplájára lenne a forrásigény. Azt egyelőre nem tudni, hogy milyen feltételekkel és szabályzók mentén kapják majd meg ezt a pénzt az egyes intézmények, és hogy végül ebből mennyi jut el a beszállítókhoz. Ugyanakkor Rádai Tamás hozzátette azt is, hogy míg a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) szerint az adósságállomány 60 százalékát fedi le ez az összeg, ha tovább romlik a forint-euro árfolyam, lehet, hogy csak a felére futja majd.
További részletek a MedicalOnline-on.