Hiába lehetne még évekig felhasználni az adott gyógyszer, veszélyes hulladékként kell kezelni.
Magyarországon jellemző, hogy szükségesnél jóval több gyógyszert vásárolunk, így több milliárdos nagyságrendű az az összeg, amely így a kukába kerül. Ez a pénz azután az emberek pénztárcájából éppúgy hiányzik, mint a gyógyszerkasszából a támogatások miatt.
Hazánkban már több mint öt éve, 2005 decemberétől minden gyógyszertárban szervezetten gyűjtik és szállítják el a gyógyszerhulladékot. A sorszámozott tárolók alapján a számlát a gyógyszergyártók fizetik. A dobozokat a legtöbb helyen a betegfogadó térben helyezték el, ahol az érintettek maguk dobhatják be a lejárt szavatosságú, vagy fel nem használt gyógyszereket. Ennek a rendszernek köszönhetően biztonságosan megszabadulhatunk a felesleges patikaszerektől, ám ez nem változtat a tényen, hogy óriási pazarlás a fel nem használt gyógyszerek kényszerű kidobása.
- Olykor előfordul nálunk, hogy visszahoznak bontatlan kiszerelésű készítményeket és tőlünk érdeklődnek, vajon mit tehetnek velük – mondta Nyitrai Kálmánné, a szolnoki Korona Patika vezetője. - Sajnos azonban nem tudunk mit tenni, hiába lehetne esetleg még évekig felhasználni az adott gyógyszert, veszélyes hulladékként kell kezelni. A törvények nem engedik, hogy visszavegyük őket és egészségügyi, szociális intézmények, segélyszervezetek sem használhatják fel.
Ez egyrészt érthető, másfelől viszont sok esetben ablakon kidobott pénz. Az emberek egyébként egyre inkább megszokják, hogy be lehet hozni a feleslegessé vált gyógyszereket, így előfordul, hogy néhány nap alatt megtelik az erre a célra fenntartott tároló – tette hozzá.