A vérszívó bizonyított fertőzöttsége nem jelenti, hogy az általa megcsípett személy megbetegedett.
Kullancspostázással és gyorsteszttel is meggyőződhetünk arról, van-e félnivalónk a Lyme-kórtól. Előbbi a vérszívó, utóbbi saját szervezetünk fertőzöttségét vizsgálja. Mindkét esetben szükséges azonban az orvosi megerősítés - írja a delmagyar.hu.
A Lyme-kór hazánkban a leggyakoribb kullancsok által terjesztett, emberre veszélyes betegség. Csaknem minden tizedik kullancs fertőzött a baktériumával, ráadásul a fertőző agyhártyagyulladással ellentétben még védőoltás sincs ellene. Az idejében elkezdett kezelés az egyetlen esélye a hatékony és maradványtünetek nélküli gyógyulásnak, ezért sokan úgy gondolják, a legnagyobb biztonságban akkor vannak, ha a testükben talált kullancsot bevizsgáltatják. Főleg azért, mert a jellegzetes, bőrön látható Lyme-folt csak az esetek felében jelenik meg, a vérvizsgálat pedig csak a csípés után 6 héttel ad eredményt.
Ilyen bevizsgálást a Csongrád Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi és Élelmiszerlánc-biztonsági Főosztály Laboratóriumi Osztályán nem végeznek. Magáncégek szolgáltatását lehet igénybe venni – egy fővárosi klinikán például 5000 forintba kerül. A kullancsot el kell nekik postázni egy fiolában. A vérszívó bizonyított fertőzöttsége azonban nem jelenti, hogy az általa megcsípett személy megbetegedett, így ezt az eredményt érdemes fenntartásokkal kezelni. Arra viszont alkalmas információ, hogy ennek birtokában célzott vizsgálatot kérjünk.
További részletek a cikkben.