• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Különleges magyar adalékot kérnek a kínaiak a tejporba

Lapszemle Forrás: hirado.hu

A szelénhiányos Kínában nagyon vonzónak tűnik a Debrecenben kidolgozott eljárással dúsított tejpor.

A szelén a megoldás minden bajunkra – mondják a Debreceni Egyetemen. A szelénnel dúsított ételek egyik feltalálója, Prokisch József docens szerint az antioxidáns hatású anyag számtalan betegség megelőzésére alkalmas. Tudják ezt már Kínában is, hiszen a minap kétszáz kilogramm szelénes tejport rendeltek a Debreceni Egyetemtől, s ha elégedettek lesznek, akkor évente akár több száz tonnát is vehetnek – írja a Kossuth Rádió, 180 perc című műsorában elhangzottak nyomán a hirado.hu portálja.

A szelén egy mikroelem, amely a lágyszövetekben, kiváltképp a májsejtekben található meg. A táplálékkal vesszük fel a szervezetbe, szelénben gazdag a hús, a hal, a tej, a tojás és a hüvelyesek, vagyis azon táplálékok, amelyek magas fehérje tartalmúak. A mikroelem megfelelő bevitelének elmaradása súlyos betegségeket, így szívizom elfajulást és törpenövést okozhat. A szelénre körülbelül negyven éve figyeltek fel a tudósok, ma már bizonyított, hogy elegendő szelén elfogyasztása esetén kisebb az esély a daganatos betegségekre.

Míg több ország – például az Egyesült Államok, Kanada vagy Venezuela – szelénben gazdagnak mondható, mert a talaj ott sokat tartalmaz ebből az anyagból, addig Magyarországhoz, és hozzá hasonlóan Kína is szelénhiányos területnek számít – nyilatkozta a 180 percben Prokisch József.

Ezért is nagyon vonzó Kínában a magyar szelénes tejpor, amit erősít, hogy az utóbbi idők élelmiszer-biztonsági botrányai miatt megrendült a bizalom a helyi tejporban. A kínai partnerek kikötötték, hogy nekik európai tejpor kell, nem akarják, hogy az ázsiai országból származó terméket dúsítsanak szelénnel a magyar szakemberek. A szelénezés képessége pedig még az európai kínálaton belül is különösen pozícióhoz juttatja a magyar tejport.

Ahhoz azonban, hogy ne csak a szelénadalék, illetve a szelénezés eljárása legyen magyar, hanem a tejpor is, az azon múlik, hogy a kínaiak ne csak a csehet, a lengyelt vagy a németet vegyenek. A probléma előzménye, hogy annak idején Magyarország nem szállított tejport a kommunista Szovjetunióba, ezt figyelembe véve hagyományosan Kína sem importál tőlünk – fűzte hozzá a debreceni docens.