A jelenleg még beoltatlan amerikaiak harminc százaléka a végleges jóváhagyásra vár, azután igényli majd az oltást.
Küszöbön áll az amerikai Pfizer és a német BioNTech közös koronavírus ellen kifejlesztett védőoltásának teljes körű jóváhagyása az Egyesült Államokban. A gyártó vakcináját vészhelyzetben történő alkalmazásra 2020. december 11-én hagyta jóvá az USA gyógyszer- és élelmiszeripari hatósága, az FDA. A teljes körű engedélyezés iránti kérelmet a gyártó már május 7-én benyújtotta, és a felügyeleti szervek bármikor kiadhatják a végleges, mindenre kiterjedő engedélyt - írta az index.hu.
A végleges jóváhagyásnak van néhány objektív jogi és sok lélektani következménye is. Az első, egyre inkább úgy tűnik, csak vélt, de nem valós vonatkozás a kötelező oltás elrendelése. A végleges jóváhagyásra vár néhány tagállam, például Louisiana kormányzója is, mielőtt a védőoltást kötelezővé tennék állami alkalmazottak részére. A végleges jóváhagyás Amerikában az úgynevezett off label, vagyis alkalmazási előíráson kívüli felhasználást is lehetővé teszi elviekben. A koronavírus elleni vakcinák esetében ez esetleg gyerekek esetében merül fel lehetőségként. Tele vannak ugyanis az amerikai kórházak intenzív osztályai Covidban és annak szövődményeiben szenvedő gyerekekkel, akiknek oltása jelenleg nem lehetséges. Ezért elvileg elképzelhető, hogy néhány orvos él a teoretikus lehetőséggel, és off label fogja alkalmazni az oltást.
A legnagyobb hatása a jóváhagyásnak azonban mentális: az egyik legnagyobb amerikai egészségügyi magánbiztositó, a Kaiser által végzett vizsgálat szerint ugyanis a jelenleg még beoltatlan amerikaiak harminc százaléka a végleges jóváhagyásra vár, azután igényli majd az oltást. Ha őket hozzáadjuk a már beoltott, ötven százalék feletti arányhoz, talán megvalósulhat a szakértők, köztük az elnöki tanácsadó dr. Fauci által javasolt és a nyájimmunitáshoz elegendőnek gondolt oltási ráta. További részletek a teljes cikkben