A túlsúlyosok esetében a vírus könnyebben fertőz, a tünetek is komolyabbak.
Miért a fiatalok fertőződnek meg? Miért veszítjük el a szag- és ízérzésünket? Mikorra lesz vakcina? – többek közt ezekről kérdeztük a szegedi kutatóorvost. Letoha Tamás szegedi kutatóorvost kérdezte a délmagyar.hu.
A vírushordozók java része tünetmentes marad, ami jó jel is lehet, mert arra utal, hogy az immunrendszer a szervezetbe jutó vírus replikációját hatékonyon gátolja. – Azoknál, akiknél az immunrendszer nem képes megbirkózni a vírusok szervezetben történő elszaporodásával, ott fellépnek a kiterjedt koronavírus-fertőzésre jellemző tünetek: a láz, a szag- és ízérzés elvesztése és a száraz köhögés. A legsúlyosabb esetben a vírus a tüdőbe jutva az anafilaxiás sokkra jellemző immunreakciót vált ki, ami gátolja a normál légzést – magyarázta a szakember.
Megtudtuk, azért jár szag- és ízérzésvesztéssel a fertőzés, mert a vírus a szaglóhám és a szájüreg sejtjeiben gyulladásos választ vált ki, így romlik az ott jelen lévő jelfelvevő idegsejtek működése. Hozzátette, megfigyelték már a vázizom és a szív izomszövetét érő utóhatást, az izom- és szívizomgyulladást is, ami krónikus fáradtságban és a teljesítmény csökkenésében nyilvánul meg.
Letoha Tamás és csapata is kutatja a vírust és annak ellenszerét. – Felfedezésünk azon alapszik, hogy a koronavírus sejtfelszíni kötődéséért felelős tüskefehérje tartalmaz egy evolúciósan konzervált heparinkötő sorozatot, ami a vírust a sejtfelszíni cukrozott fehérjék negatív töltésű heparinoldalláncaihoz irányítja. A felfedezés felgyorsíthatja a koronavírus-gátló szerek kifejlesztését – tette hozzá.