A kutyás terápia csökkentheti a betegek fájdalomérzetét.
Magyarországon hivatalos szerződés keretében elsőként Kecskeméten alkalmazzák e módszert. Szerte a világban hetven-nyolcvan éve alkalmazzák e módszert. Magyarországon tizenöt-húsz esztendős múltra tekint vissza, de a használatával kapcsolatos törvény csupán 2009 végén született meg – közölte dr. Juharos Ágota kecskeméti radiológus, a Kutyával Egy Mosolyért Alapítvány kuratóriumának titkára, hozzátéve azt is, nekik tizenkét vizsgázott felvezető kutya párosuk van. A kórházi munka mellett rendszeresen tartunk iskolai programokat, terápiás foglalkozásokat például autistáknak – írja a Szabad Föld – online.
Az onkológiai központ mellett a megyei kórház gyermekosztályának, újabban pedig neurológiai részlegének betegeit is felkeressük. Még mielőtt elindulunk az esedékes látogatókörútra, feljegyezzük, hogy a kutyás terápiában részt vevőknek jól kell ismerniük a terepet. A felvezetőnek nem árt tisztában lennie a betegségek lefolyásával, meg kell találnia a megfelelő hangot az ápoltakkal. A foglalkozásokon nem sérülhet lelkileg senki – a kutya sem! Éppen ezért hetente háromórányi megterhelésnél többet egyiküktől sem lehet elvárni.
Tíz éve végzek önkéntes munkát a megyei kórházban – árulja el Borsos Andrea, a pöttömnyi york-shire terrier, Füge fantasztikus tanulási folyamaton ment keresztül, fegyelmezetten pacsizik, sőt vezényszóra vakkantgat. A kórtermekben fekvők valóságos sztárként kezelik, simogatják, becézgetik a kis york-shire terriert. Míg együtt vannak a kutyussal megszűnnek számukra a külvilág bajai.
Hogy másnap is tudjunk mosolyogni, az orvosoknak ugyanúgy szükségük van a lelki regenerálódásra, mint a betegeknek és az ápolóknak – emelte ki dr. Boda Éva, a Kecskeméti Onkoradiológiai Központ adjunktusa. Szakcsoportunk tagjaként pszichiáter, pszichológus és lelkész is segít a legnehezebb pillanatokban – mondta a szakember, hozzátéve azt is, a kutyás terápia fogadtatása nagyon kedvező.