• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Bérkáosz

Lapszemle Forrás: Világgazdaság Online

Tavaly sem mindenkinek jutott, most még kevesebb jut.

A tavalyinál is kevesebb jut idén a háziorvosok és a védőnők béremelésére, pedig még az egy évvel korábbi összeget sem tartották elégségesnek az érintettek. Közülük sokak fizetése alig vagy egyáltalán nem is nőtt - írta a Világgazdaság.

A költségvetési törvény szerint idén a háziorvosi ellátásra 86,9 milliárd forint áll rendelkezésre, a fogászatok finanszírozására 23,3 milliárd jut, a védőnői szolgálatok támogatásának idei előirányzata pedig 19,7 milliárd forint. Az egészségügyi alapellátás működtetésére – tehát a dologi és a bérjellegű kiadásokra – így összesen mintegy 130 milliárd forint jut. A hatmilliárd forintos támogatás-növelés ennek még az 5 százalékát sem éri el.

Tavaly novemberben a kormány döntése nyomán 14 százalékkal növelték az egészségügyi alapellátás finanszírozását. Csakhogy a háziorvosi vállalkozások a megnövelt finanszírozásból alig tudtak valamit béremelésre fordítani. „A tavalyi havi 70 ezer forintos „könyöradomány" legfeljebb veszteségfoltozásra volt elég" – fogalmazott egy konferencián a Magyar Orvosi Kamara elnöke. Éger István jelezte: egy-egy praxis abból maximum bruttó 20-25 ezer forint emelést tudott kigazdálkodni.

A Magyar Védőnők Egyesületének elnöke a lapnak úgy fogalmazott, hogy a béremelésükkel kapcsolatos helyzetre a kaotikus jelző illik a leginkább. A fizetéseket a legtöbb helyen csak az idén emelték meg, és van, amelyik védőnő bére öt-hatezer forinttal nőtt, más 20 ezer forintos emelést kapott, attól függően, hogy az illetőt foglalkoztató önkormányzat vagy szakrendelő hogyan értelmezte a jogszabályt – mondta Csordás Ágnes.

A bérkáoszt csak fokozta az is, hogy az egészségügyben új bértáblát vezettek be. Ezek szerint míg a kórházakban és a rendelőkben foglalkoztatott diplomás szakdolgozók kezdő bére 146 ezer forint, addig az alapellátásban dolgozóké továbbra is csak 122 ezer forint. Ráadásul az előbbiek most szeptemberben – januárig visszamenőleges – béremelésben részesültek.