Nincs ellene védőoltás, mert könnyen változtatja az antigenitását, amivel folyton kijátssza az immunrendszert. Évről évre több a fertőző májgyulladásos beteg hazánkban. Az aggasztó statisztika főként a hepatitis C gyakoriságával magyarázható – nyilatkozta a
Szabad Föld – online portáljának
dr. Szabó Olga belgyógyász, infektológus főorvos, aki kiemelte: sajnos rohamosan növekszik a kábítószeresek száma, nemcsak Budapesten, hanem például a kelet-magyarországi falvakban is. Körükben jobban fertőz a hepatitis C. A vírus a közös fecskendő révén is terjed, de közös szívókával szintén, amikor az orron keresztül szippantják fel a drogot: sérülhet az orr nyálkahártyája, így a vérrel továbbadhatják a kórokozót. Ezért is veszélyforrás minden olyan eszköz, melyet közösen használnak, és ami könnyen okoz sebet. Ilyenek egyebek mellett az akupunktúrás és tetoválótűk, a manikűrkészlet, a fogkefe is.
A hepatitis C tehát vérrel fertőz, szexuális úton kevésbé – szemben a hepatitis B és a HIV kórokozóival. A HIV-nél pedig százszor fertőzőbb a hepatitis B – ez utóbbi viszont kevésbé terjed, mivel ellene kötelező a védőoltás 13 éves korban. Azonban a hepatitis C ellen egyelőre nincs vakcina.
Ugyanakkor a hepatitis C-s betegek többnyire gyógyíthatók. Magyarországon még mindig az interferonalapú kezelést kaphatják először, ami nem szerencsés: a pácienseknek csupán 30-40 százaléka gyógyul meg, miközben akár egy évig is eltarthat a gyógyszerezés, és számos mellékhatással – lázzal, pszichés és emésztési zavarokkal – jár. S bár az interferonmentes-kezelés itthon is elérhető, ma még csak azok vehetik igénybe, akik nem gyógyulnak interferonra, vagy ellenjavallt nekik, mert előrehaladott a májbetegségük vagy súlyos autoimmunbetegségben szenvednek.
Prioritási index alapján, várólistáról juthat valaki interferon-mentes terápiához, ami csupán három hónapig tart és mellékhatásokkal sem kell számolni. Ameddig a beteg nem jut megfelelő gyógyszerhez, fertőz a vérével, ha például droghasználó – mondta dr. Szabó Olga.