• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Lassan elfelejthetjük az univerzális orvosi kezeléseket

Lapszemle MA 06:06 Forrás: Telex
Lassan elfelejthetjük az univerzális orvosi kezeléseket

Egész iparág épül a longevity köré, aminek az egyik legfontosabb sarokköve biztosan a személyre szabott orvoslás lesz.

A világ leggazdagabbjainak körében az aktuális egészségügyi őrület a longevity, vagyis az, hogy hogyan tudnának minél tovább minél egészségesebben élni. Erre már egész iparág épül, aminek az egyik legfontosabb sarokköve biztosan a személyre szabott orvoslás lesz. Ez ma még csak gyerekcipőben jár, de már kétségkívül látszanak az új irányok – Aaron Ciechanover Nobel-díjas izraeli biológus szerint azonban egyértelmű, hogy az orvostudomány átalakulása rengeteg új kihívást is hoz magával, és ezeket az eddiginél sokkal inkább figyelembe kell vennünk, írja a Telex.

„A történelem azt mutatja, hogy ezeknek a reményeknek legalább egy része elérhető – mondta a longevityre utalva a tudós a Magyar Tudományos Akadémia csütörtöki konferenciáján. – Egyetlen évszázadra volt szükségünk, hogy 30–35 évet adjunk az átlagos élettartamunkhoz. Ez elképesztő teljesítmény. A fejlett országokban 60 százalékkal megnöveltük az élethosszt.” Megjegyezte, hogy az egyetlen fejlett ország, ahol a várható élettartam csökken, jelenleg az Egyesült Államok, ennek az oka az országban tapasztalható erőszak, a rossz egészségügyi rendszer és például az, hogy nem tudják megfelelően kezelni a járványokat.

Ciechanover szerint már ez a 30–35 évnyi hozzátoldás is váratlan kihívások elé állítja a társadalmat. Közgazdasági szempontból például az életkor kitolódása azt jelenti, hogy egyre hosszabb nyugdíjas évek következnek, amikor az emberek kénytelenek a félretett pénzükből a korábban vártnál tovább megélni, annak ellenére, hogy még mindig egészségesek, és képesek lennének dolgozni. Változik a piac is, Ciechanover szerint egyre kevesebb munkaerőre van szükség, ami megint csak eltolja a társadalmi rendszereket.

Az extra évtizedek pedig potenciálisan több betegséget is jelentenek, ami leterhelheti az egészségügyi rendszereket. „Nemcsak a tudományos faktorokat kell megoldani, hanem más szocioökonómiai tényezőket is, amik folyamatosan felmerülnek a probléma részeként. Küzdünk a betegségekkel, antibiotikumokat és vakcinákat fejlesztünk, de mindez nem elég” – mondta.

Azt is megjegyezte: a rákkutatásban ugyan nagy előrelépések történnek, de ezzel egyre több rákbeteg is él közöttünk. Ez pedig – annak ellenére, hogy nagy érdeme az orvostudománynak – hosszú távon megint csak nagy teher a változatlanul vagy esetenként egyre rosszabbul működő egészségügyi rendszereknek, hiszen ezeknek a betegeknek kezelésre kell járniuk, és még remisszióban is rendszeres szűréseken kell részt venniük. „A tudományos problémák megoldása nem az egyetlen tényező, ami boldogságot és megnyugvást fog hozni a társadalomnak” – tette hozzá Ciechanover.

Az orvostudomány mindezek mellett óriási eredményeket ér el.

További részletek a Telexen