Magyarország az Európai Unió legmagasabb halálozási mutatóval rendelkező tagországai közé került.
Magyarországon a halálesetek több mint 70 százaléka keringési betegségek és daganatos betegségek miatt történik. Az elmúlt húsz évben a magas vérnyomás előfordulása 81 százalékkal emelkedett, a cukorbetegség előfordulása több mint kétszeresére, az asztmások száma pedig négyszeresére ugrott, írja az economx.hu.
A magyar nők és férfiak halálozási mutatói minden kiemelt haláloki főcsoportban magasabbak, mint a legtöbb uniós országban. 2021-ben a keringési betegségek miatt elhunyt magyar nők aránya több mint három és félszerese volt a spanyolországi nőknek, akik referenciaként szolgáltak. A daganatos betegségek miatti halálozás aránya pedig másfélszer, míg az emésztőrendszeri és légzőszervi betegségek okozta halálozás közel másfélszer magasabb volt nálunk. A magyar férfiak esetében is hasonlóan jelentős volt a különbség a spanyolországi férfiakhoz képest, ez derül a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Fenntartható Fejlődés Indikátorait felsoroló tanulmányából.
2021-ben Magyarországon emelkedett a standardizált halálozási arányszám az előző évhez képest, így az ország az Európai Unió (EU) legmagasabb halálozási mutatóval rendelkező tagországai közé került.
Százezer lakosra vetítve 823-mal több haláleset történt Magyarországon, mint a legkedvezőbb helyzetben lévő Spanyolországban – ez derül ki a statisztikai adatoktól.
Ugyanakkor egy másik mutató szerint a felnőtt magyar lakosság többsége - 91 százaléka - elégedett volt egészségi állapotával, vagy legalábbis megfelelőnek tartotta azt. Egészségét jónak vagy nagyon jónak 65 százalék ítélte, ez az arány 2022-höz képest 2,1 százalékpontos növekedést mutat.
További részletek az economx.hu-n.