• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Lassan gyűlnek a háziorvosok az új ügyeleti rendszerben

Lapszemle 2024.01.20 Forrás: Népszava Online
Lassan gyűlnek a háziorvosok az új ügyeleti rendszerben

Utasítást az ügyeleti munkára kizárólag a kormányhivatal népegészségügyi osztálya, azaz az illetékes tiszti főorvos adhat.

Minden olyan orvosnak, akinek területi ellátási kötelezettsége van, a jogszabály szerint ügyelnie kell. Az OMSZ-nek nincs lehetősége szankcionálni, de kérhet segítségetírja a Népszava online.

Azokban a megyékben ahol már bevezették az új ügyeleti rendszert a háziorvosok több mint 75 százaléka vesz részt abban – közölte a Népszavával Győrfi Pál, a szervezet kommunikációs vezetője. Az idén februártól bekapcsolódó megyékben egyelőre nem állnak ilyen jól: Pest megyében 35 százalék, Fejérben 57 százalék azok aránya akikkel vagy már szerződtek a feladatra vagy a megállapodás „folyamatban” van.

A lap kérdéseire küldött írásbeli válaszában Győrfi Pál kitért arra is, hogy mi történik, ha valaki háziorvosként nem vállalja az ügyeleti szolgálatot. A kommunikációs vezető azt írta: minden olyan orvosnak, akinek területi ellátási kötelezettsége van, a jogszabály szerint ügyelnie kell. Ha nem hajlandó a havonta kétszer hat órában ezt a munkát végezni, úgy az OMSZ ezt jelezheti első körben az illetékes járási tiszti főorvosnak, ha ez nem elegendő, akkor a megyei tiszti főorvos küldhet írásban elrendelő határozatot az érintett praxis tulajdonosának. Mint írta: ha szükséges, akkor a megyei irányító kórháztól is kérhet az OMSZ segítséget. Utasítást az ügyeleti munkára kizárólag a kormányhivatal népegészségügyi osztálya, azaz az illetékes tiszti főorvos adhat.

Győrfi Páltól megtudtuk azt is, hogy az új ügyeleti rendszer működése óta ellátási érdekből tavaly áprilisban Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében kaptak az érintett orvosok kirendelő határozatokat azon járásokban, ahol az ügyelet működtetetése kellő számú orvos jelentkezése híján nehezen volt megoldható. Ám ezen kirendelések járáson belül történtek. (Azaz senkit nem küldtek másik megyébe ügyelni, mint ahogyan ezt az érdi mentő telephelyvezetője háziorvosoknak írt levelében kilátásba helyezte.)

További részletek a nepszava.hu-n