Régóta tudjuk, hogy a stressz és a szorongás rendkívül káros a szervezetre fizikai szinten is.
Képzelje el, hogy egyik reggel felébred, és nem tudja mozgatni a lábait. A családja rohan önnel az orvoshoz, egész napos vizsgálatoknak, fájdalmas teszteknek néz elébe, mégis, a nap végén azzal fogadják, hogy az égvilágon nincs semmi fizikai baja. Mit érezne? Dühöt, csalódottságot? Nehezére esne megbarátkozni a helyzettel? Tanácstalannak, tehetetlennek érezné magát? Az itt leírt szcenárió nem a képzelet szüleménye – a fizikailag diagnosztizálhatatlan pszichoszomatikus betegségek rengeteg embert érintenek, és súlyosabb esetben akár tragikus véget is érhetnek – olvasható az origo.hu portálján.
A test, valamint az elme kapcsolata évszázadok óta vitatott téma az orvoslásban, de még mindig nem tudjuk, hogy a gondolataink, érzéseink és hangulatunk egészen pontosan miként befolyásolhatják a szervezetünket. Nagy a divatja a pozitív gondolkodásnak, és rengetegen hiszik, hogy egy-egy nehezebb periódus alatt a pozitív életszemlélettel sokat javíthatnak a helyzetükön, és „bevonzhatják" az egészséget – arra azonban kevesen gondolnak, hogy ennek pont az ellenkezője is igaz, mert képesek vagyunk "betegre gondolkodni" magunkat.
Ha izgulunk egy állásinterjún, valószínűleg izzadni kezd a tenyerünk, és kiszárad a szánk. Ha veszélyben érezzük magunkat, mondjuk egy vidámparki játékon ülve, elkezd hevesen dobogni a szívünk, és remegni a kezünk. Ezek mind-mind olyan érzelmi-testi reakciók, amelyek teljesen normálisnak számítanak.
A probléma ott kezdődik, ha a tudatalattink a normálistól eltérő működésre készteti a testünket. Minden ilyen jelenséget (és a fordítottját is – amikor a testi problémából mentális probléma következik) pszichoszomatikus betegségnek nevezünk. Ezek a betegségek jelentkezhetnek olyan enyhe tünetként, mint az izzadás vagy a megemelkedett pulzus, de
akár bénulást, vakságot vagy epilepsziához hasonló rohamokat is okozhatnak.
Régóta tudjuk, hogy a stressz és a szorongás rendkívül káros a szervezetre fizikai szinten is. Kutatások bizonyították, hogy bizonyos betegségeket egyenesen súlyosabbá tesz: a pikkelysömört, az ekcémát, a gyomorfekélyt, a magas vérnyomást és a szívbetegségeket.