Sok nő félti az alakját, hogy ha majd gyereket szül, meghízik, megváltozik.
Valóban: aki gyereket hoz a világra, annál nagyobb a kockázata a későbbi elhízásnak, de ezt a rizikót minden hat hónapnyi szoptatás körülbelül egy százalékkal mérsékli – állapították meg az Oxfordi Egyetem kutatói. Ráadásul a kedvező hatás tartósan fennáll – írja a Szabad Föld – online.
A vizsgálatban egy korábbi felmérés 740 ezer résztvevőjének – a változókoron túl lévő, 58 év átlagéletkorú nőnek – adatait elemezték. Az átlagos testtömegindex (BMI) annál nagyobb volt, minél több gyereket szült valaki. Míg a gyermektelen nők körében 25,6-es értéket mértek, ami kismértékű túlsúlyt jelent, addig a négyszer vagy többször szült nők körében ez 27,2-et mutatott. A gyermeket szült nők 70%-a szoptatott, átlagosan 7,7 hónapig, s minden hat hónapnyi szoptatás körülbelül 1%-kal csökkentette az átlagos BMI-t. Bár az eredmények alapján nem lehet kimondani, hogy a szoptatás és a kisebb BMI közt feltétlen ok-okozati kapcsolat van, mindenesetre figyelemre méltó, hogy az összefüggés akkor is fennállt, amikor a kutatók figyelembe vették a résztvevők fizikai aktivitását, társadalmi helyzetét, dohányzási szokásait, továbbá olyan más tényezőket is, amelyek befolyásolják a testsúlyt.
A szoptatás tartós kedvező hatásának egyik magyarázata az, hogy szerepe lehet különböző agyi anyagcsere-szabályozó központok áthangolásában – vélekedtek a szakemberek.