Kétségtelen, hogy egy rendszerhiba okai összetettek, és - minthogy túlmutatnak az egyéni döntésen - nehezebb felelőst találni és a hibát javítani.
A magyar egészségügy nem csupán finanszírozási problémával küzd – kezdi a MOK honlapján közzétett szakcikk. A szerzők szerint a politika azzal, hogy az elmúlt két évtizedben beleavatkozott az orvosi önkormányzatiság kérdéseibe, a biztonságos gyógyítás és gyógyulás feltételeit megroppantotta. Egy kisgyermek halála nemrég orvosi mulasztásként került be a köztudatba, de a Kúria ítélete Magyarországon most először mondta ki, hogy az állam teremtette feltételekben hiba van - ismertette az írást az mfor.hu.
A szekszárdi kórházban 2019. február 28-án egy család elvesztette két és fél éves kisgyermekét. A halál oka bárányhimlő-fertőzés talaján kialakult súlyos bakteriális felülfertőződés volt. A jogi eljárás végén a Kúria ítéletben mondta ki, hogy el lehetett volna kerülni a tragikus kimenetelt, ha a kórházban idejében megtörténnek a szükséges vizsgálatok és beavatkozások. Ezzel az ítélettel először fordult elő, hogy a bíróság rendszerhibát állapított meg a magyar egészségügyben.
Kimondták a kórház felelősségét, mert egy még képzés alatt álló rezidens orvos a gyermek kezelése során hosszabb időre magára maradt, mivel a megfelelő felügyeletéhez nem volt elég szakorvos az osztályon. A Magyar Orvosi Kamara szerint miután rendszerhibáról beszélünk, annak okai azonnali kezelésre szorulnának, hogy a hasonló történetek elkerülhetőek legyenek.
A kérdés tehát most az, hogy mit tanul a magyar egészségügy és annak vezetői a szekszárdi tragédiából? Előmozdítja-e a Kúria ítélete azt, hogy a hiba valódi, legmélyebb okait orvosoljuk? – teszik fel a kérdéseket a szerzők és meg is válaszolják. Erről a teljes cikkben olvashat