• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Idén is kiosztották a Fiatal Természettudományos Tanár Alkotói Díjat

Hírek MA 06:10 Forrás: Weborvos
Idén is kiosztották a Fiatal Természettudományos Tanár Alkotói Díjat

Az idei díjátadón huszonhét kiemelkedő, meghatározó szerepet betöltő pedagógust választottak ki a támogatásra.

A Richter Gedeon Nyrt. által alapított Centenáriumi Alapítvány 2022 óta évente írja ki a Fiatal Természettudományos Tanár (FITT) Alkotói Díj pályázatot. Október 7-én a díj harmadik alkalommal történő átadásával a Richter Gedeon Nyrt. idén is kifejezte elkötelezettségét a természettudományos oktatás aktív támogatásai iránt. A díj célja, hogy elismerje és inspirálja azokat a harmincöt év alatti pedagógusokat, akik különleges tehetséggel és elhivatottsággal oktatják a természettudományokat, és innovatív pedagógiai módszerekkel járulnak hozzá a diákok tudományos szemléletének kialakításához. Az idei díjátadón huszonhét kiemelkedő pedagógust választottak ki, akik nemcsak a szakmai közösség, de a jövő nemzedékeinek nevelése szempontjából is meghatározó szerepet töltenek be - adták hírül közleményben.

Az ország legnagyobb innovációs bázisaként a Richter elkötelezett a társadalmi szerepvállalás legkülönbözőbb formái iránt. Ennek jegyében kiemelt figyelmet fordít arra is, hogy támogassa azokat a fiatal pedagógusokat, akik küldetésüknek tekintik a természettudományok magas színvonalú oktatását. A jövő generációinak sikere szorosan összefügg azon kiváló tanárok mindennapi munkájával, akik inspiráló módon adják át tudásukat a diákoknak. Ezt az erőfeszítést kívánja mind erkölcsileg, mind anyagilag elismerni a gyógyszeripari vállalat ezzel a díjjal.

„Az idei FITT-pályázatok ismét arról tanúskodtak, micsoda hatalmas hivatástudat, kreativitás, szakmai profizmus és szenvedély vezérel sok fiatal természettudományos tanárt. Tisztelettel, alázattal, szellemi és emberi partnerséget építve támogatjuk őket abban, hogy a bennük levő láng továbbra is lobogjon. Büszkén valljuk, hogy a Richternek, mint a régió legnagyobb innovációs központjának ez is a missziója” – mondta Prof. Dr. Szántay Csaba, a Richter Gedeon Nyrt. tudományos főtanácsadója, egészségügy- és oktatástámogatási vezetője, illetve a Centenáriumi Alapítvány kuratóriumi tagja.

A FITT-díjat az idei évben huszonhét fiatal tanár vehette át. Minden díjazott tíz hónapon keresztül havi 90.000 forintos ösztöndíjban részesül, ami összesen 900.000 forintos anyagi támogatást biztosít számukra. Ez a jelentős összeg lehetőséget nyújt a pedagógusoknak arra, hogy tovább fejlesszék szakmai készségeiket, innovatív pedagógiai módszereket dolgozzanak ki, és továbbra is magas színvonalon végezhessék munkájukat. A díjazottak nemcsak anyagi támogatásban részesülnek, hanem szakmai kapcsolatokat is építhetnek a Richter Gedeon Nyrt.-vel, amely további lehetőségeket biztosít számukra a szakmai fejlődés terén.

A díjat a Richter Gedeon Centenáriumi Alapítvány kuratóriuma ítélte oda. A kuratórium tagjai között olyan elismert szakemberek foglalnak helyet, akik kiválóan ismerik a természettudományos oktatás területét. Az idei évben új tagként csatlakozott a kuratóriumhoz dr. Szalay Luca, az Eötvös Loránd Tudományegyetem kémiatanár képzésének felelőse, aki elhivatottan támogatja a fiatal pedagógusok szakmai fejlődését, különösen a kémia oktatása terén.  

„Évről évre érdeklődéssel és nagy tisztelettel figyelem az alapítványunkkal együttműködő természettudományos tantárgyakat oktató középiskolai pedagógusok erőfeszítéseit, hogy diákjaik számára minél érdekesebb és naprakészebb tanórákat mutathassanak be” – hangsúlyozta dr. Bódis Attila, a Richter Gedeon Nyrt. Centenáriumi Alapítvány kuratóriumának elnöke. Az alapítvány nyújtotta támogatás nemcsak anyagi biztonságot ad a pedagógusoknak, hanem hozzájárul magabiztosságukhoz és kiegyensúlyozottságukhoz is a felkészülés során. Emellett dr. Bódis Attila arra is rámutatott, hogy a középiskolai pedagógusok és ipari szakemberek közötti együttműködés révén egyre jobban láthatóvá válik, milyen tudásra van szükség a gyakorlati életben. Az iparban dolgozó kollégák véleménye szerint a diákok felkészítésében a csapatmunka és az együttműködési készség fejlesztése kulcsszerepet játszik. Az alapítvány célja, hogy ez az együttműködés minél több pedagógussal bővüljön, hozzájárulva a hosszú távú, minőségi munkaerő kineveléséhez.

A Richter Gedeon Nyrt. hosszú évek óta támogatja a természettudományos oktatást és kutatást Magyarországon. A vállalat számára kiemelten fontos, hogy hozzájáruljon a tudományos utánpótlás neveléséhez, és biztosítsa, hogy a jövő generációi magas szintű tudományos ismeretekkel és gyakorlati készségekkel rendelkezzenek. Ennek érdekében számos programot és kezdeményezést indítottak el, köztük a Kémiaoktatásért Alapítványt, amely idén 25. alkalommal adja át a díjakat, valamint a Rátz Tanár Úr Életműdíjat, amely szintén a pedagógusok elismerésére szolgál.

Díjazottak:

1.     Árva Bettina (természetismeret, biológia, kémia) Hajdú-Bihar Megyei Általános Iskola, Debrecen

2.     Boller Balázs (kémia, matematika) Deák Téri Evangélikus Gimnázium, Budapest

3.     Búzás Eszter Bíborka (fizika, kémia) Sárospataki Református Kollégium Gimnáziuma, Sárospatak

4.     Gelencsér Flóra Ikonia (biológia, földrajz, természettudomány) Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium, Budapest

5.     Herendi Borbála (fizika, kémia, francia) Tóth Árpád Gimnázium, Debrecen

6.     Kovács Olivér (fizika, szakmai fizika, vegyipari alapozó gyakorlat) BMSZC Petrik Lajos Két Tanítási Nyelvű Technikum, Budapest

7.     Kökény Katalin (biológia, kémia) Dabasi Táncsics Mihály Gimnázium, Dabas

8.     Krasznai Brigitta Melinda (biológia, földrajz, természettudomány) Marianum Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola és Gimnázium, Érd

9.     Liziczai Márk Imre (biológia, kémia, természettudományos gyakorlatok) Mosonmagyaróvári Kossuth Lajos Gimnázium és Kollégium, Mosonmagyaróvár

10.  Marián Gábor (kémia, biológia) Pécsi Kodály Zoltán Gimnázium, Pécs

11.  Matics Martin (fizika, matematika) Kaposvári Táncsics Mihály Gimnázium, Kaposvár

12.  Nagy Anna (biológia, természettudomány) Kecskeméti Református Gimnázium, Kecskemét

13.  Nagy Bence (biológia, földrajz, természettudomány) Városmajori Gimnázium, Budapest

14.  Németh Zoltán (biológia, kémia) Szent Gotthárd Általános Iskola és Gimnázium, Szentgotthárd

15.  Ölveczki Gyula (biológia, kémia) Miskolci Herman Ottó Gimnázium, Miskolc

16.  Pesthy Sándor Gergely (fizika, kémia) ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorlógimnázium, Budapest

17.  Pozsonyi Enikő Szilvia (matematika, biológia, természettudomány) Budaörsi Illyés Gyula Gimnázium, Technikum és Szakképző Iskola, Budaörs

18.  Sajgó Gréta (biológia, kémia) Veres Pálné Gimnázium, Budapest

19.  Sárközi Bianka (biológia, kémia) Tóth Árpád Gimnázium, Debrecen

20.  Sárospataki Barnabás dr. (biológia, kémia, magyar) Szentendrei Móricz Zsigmond Gimnázium, Szentendre

21.  Seres Zoltán (földrajz, történelem, állampolgári ismeretek) Vörösmarty Mihály Gimnázium, Budapest

22.  Szabó Bence Farkas (biológia, kémia) ELTE Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium, Szombathely

23.  Széll Kitti (matematika, kémia) Egri Dobó István Gimnázium, Eger

24.  Szivós Ádám (kémia) Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium, Szeged

25.  Taricska Dávid (matematika, fizika, technika, informatika) Miskolci Herman Ottó Gimnázium, Miskolc

26.  Tóth Kristóf (fizika, matematika) Czuczor Gergely Bencés Gimnázium, Győr

27.  Vitkóczi Fanni (fizika, matematika) ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium, Budapest

28.  Zagyva-Sajgó Gréta (biológia, kémia) Veres Pálné Gimnázium, Budapest.

(A képen: Első sor balról jobbra: Prof. Dr. Szántay Csaba, a Richter Gedeon Nyrt. tudományos főtanácsadója, egészségügy- és oktatástámogatási vezetője, illetve a Centenáriumi Alapítvány kuratóriumi tagja; Második sor jobbról balra: dr. Bódis Attila, a Richter Gedeon Nyrt. Centenáriumi Alapítvány kuratóriumának elnöke; Első sor jobbról balra: Péterffy Balázs - Klebersberg Központ szakmai elnökhelyettese; Dr. Faigl Ferenc, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Vegyész- és Biomérnöki Kar emeritusz professzora, a kuratórium tagja; Díjazott pedagógusok: Árva Bettina, Boller Balázs, Búzás Eszter Bíborka, Herendi Borbála, Kovács Olivér, Kökény Katalin, Krasznai Brigitta Melinda, Liziczai Márk Imre, Marián Gábor, Matics Martin, Nagy Bence, Németh Zoltán, Ölveczki Gyula, Pesthy Sándor Gergely, Pozsonyi Enikő Szilvia, Sajgó Gréta, Sárközi Bianka, Sárospataki Barnabás dr., Seres Zoltán, Szabó Bence Farkas, Széll Kitti, Szivós Ádám, Taricska Dávid, Tóth Kristóf, Vitkóczi Fanni, Zagyva-Sajgó Gréta. Fotó: Bodó Gábor)