A túlzott szorongás viszont megbéníthat, de vannak trükkök, amelyekkel csökkenthető.
A vizsgaszorongás többek között testi tünetekből és az ezeket kísérő bénító gondolatokból áll össze: meg fogok bukni, mit szólnak majd a szüleim, nem vesznek fel sehova, írja az Index.
Az érettségiző alapélménye lehet a szorongás: nincs eléggé felkészülve a vizsgára, még ezt meg ezt kellett volna megtanulni. Az izgulás, szorongás teljesen rendben van, sőt, szükséges a jó teljesítményhez, mert fokozza azt, ám a túlzott vizsgadrukk megterhelő lehet és akár negatívan befolyásolhatja a vizsgák sikerességét.
Fontos megkülönböztetni a szorongást és a félelmet: a szorongás alaktalan, megfoghatatlan, fenyegető érzés, míg a félelem konkrétabb és tárgya van.
A szorongás oké, sőt, szükséges. A túlzott szorongás viszont megbéníthat, de vannak trükkök, amelyekkel csökkenthető. A félelem okának megtalálása és feldolgozása hosszú önismereti folyamat. Ha rátalálok a félelemre, az már félsiker, annak az okát tudom kezelni, és végül okafogyottá válhat a félelem – mondja Jakubovits Edit PhD, orvos-pszichoterapeuta. A Károli Gáspár Református Egyetem Pszichológia Intézetének adjunktusa szerint a megmérettetés felidézheti a kora gyermekkori családi és iskolai tapasztalatokat, a szüleinkhez való viszonyt, a velünk kapcsolatos elvárásokat.
„Megítélnek, bizonyítanom kell – fontos, hogy milyen az ezzel kapcsolatos szülői attitűd. Másrészt a félelemnek, a szorongásnak ősi evolúciós haszna van: ha harcba indulok, márpedig az érettségi egy küzdelem, akkor ahhoz igazodnak az élettani folyamataim.”
A testben a stressz hatására számos folyamat indul el.
Aktiválódik a hipothalamusz-hipofízis-mellékvese tengely, amely fokozott kortizoltermeléshez vezet. Ez a szervezet egyik stresszhormonja.
Aktiválódik a szimpatikus idegrendszer is: a szív gyorsabban ver, a vérnyomás megnő, az izmok megfeszülnek.
Vizsgastressz hatására csökken a véráramlás és az aktivitás a prefrontális agyi területen, ami megnehezítheti a tanult információk előhívását. Ráadásul ez az agyi terület, amely a racionális gondolkodásért, a tervezésért és az impulzuskontrollért felel, a serdülőknél még érésben van.
Jakubovits Edit szerint hasznos tudatában lenni ezeknek az élettani változásoknak, ismerni, mi és miért történik a testünkben, és átkeretezni azt.
A teljes információ a cikkben.