Ugyan a madarak madárinfluenza elleni oltása valóban csökkenti a betegség terjedését, azonban nem kívánt következményekkel is járhat.
Egy, a Science Advances című folyóiratban megjelent új tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a madárinfluenza-vírus H5 altípusa elleni vakcinázás lehet a vírus evolúciójának egyik motorja. Ez a helyzet állhat fent a mostani amerikai madárinfluenza-járványt okozó H5N1 vírus esetében, amely eddig egy ember halálát okozta. Szintén a vakcinák okozhatják a Kínában terjedő H5N6 madárinfluenza mutációit is – írja a Newsweek nyomán az economx.hu.
A CDC szerint 2024 eleje óta 67 esetben regisztráltak H5N1 okozta megbetegedést, és január 6-án halt bele először ember a betegségbe az Egyesült Államokban.
A tanulmány szerzői leírják, hogy széles körben vizsgálták az 1996 és 2023 között világszerte vett vírusmintákat, hogy meghatározzák, hogy a vírus a világ különböző részen milyen ütemben evolválódik. A megállapításaik szerint a vírus átterjedése a vadon élő madarakról a beoltatlan baromfikra gyakoribb volt, mint a beoltottakra, ami azt jelzi, hogy a vakcinázás valóban segít a betegségét terjedését megállítani.
Ugyanakkor azt is megállapították a kutatók, hogy azokban az országokban, ahol a baromfit beoltották a H5 madárinfluenza ellen, főként Kínában, ott a vírus fejlődése gyorsabb volt, mint azokban az országokban, ahol ez nem történt meg.
Hangsúlyozzák ugyanakkor, hogy nem jelenti azt, hogy a vakcinázás közvetlenül a vírusok fejlődésének felgyorsulását eredményezi, csak azt, hogy ezek egymással összefüggenek. Továbbiak a teljes cikkben