• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Lehet plusz pénz nélkül jobb az egészségügyi ellátás

Lapszemle 2018.09.17 Forrás: hvg.hu
Lehet plusz pénz nélkül jobb az egészségügyi ellátás

Nem a költségek lefaragása az egyedüli cél. Több előnnyel is jár, ha a létrehozott értéket mérjük.

Nem biztos, hogy a legdrágább berendezések vagy gyógyszerek használata kimutatható eredményt hoz a betegek gyógyulásában – állítja a Boston Consulting Group multinacionális tanácsadó cég egészségügyi ágazatát vezető Stefan Larsson. Az egészségügy produktumát ma már nem lehet csak mennyiségi mutatókkal mérni. A HVG beszélgetett a szakemberrel.

A finanszírozók mindeddig az egészségügy teljesítményét mérték. Ahány műtét, annyiszor ezer dollár, euró vagy éppen forint a fizetség. Hogyan változtatna ezen a „value-based”, magyarul értékalapú egészségügyi ellátás?

A betegek számára a kezelés kimenetele, eredményessége a legfontosabb. Ahogy a szerviztől sem a karburátor kiszerelését vagy az olajpumpa kicserélését várjuk el, hanem azt, hogy működőképessé tegye az elromlott autót. Márpedig a kórházak között jelentősek a különbségek. A méltán nagy tekintélyű német egészségügyben 50 százalék annak az esélye, hogy egy átlagos kórházban megoperált prosztatarákos beteg inkontinens lesz. A hamburgi klinikán ennek a kockázata csak 10 százalék. Ez derült ki, amikor az apósom betegsége kapcsán keresni kezdtük a számára legjobb gyógyulási esélyt. Csakhogy a legtöbb országban nincsenek ilyen adatok, vagy ha vannak is, azok nem nyilvánosak, így a betegek legfeljebb a szerencséjükben bízhatnak, amikor kórházat vagy orvost választanak.

Az értékalapú egészségügyben tehát, kerül, amibe kerül alapon, mindenkinek a legjobbat kell kapnia? Nehéz elképzelni, hogy a közepes vagy átlagos helyek bezárnak, és minden beteg a legeredményesebb orvoshoz vagy kórházhoz iratkozik fel.

Persze hogy nem így van. Az érték a beteg számára érzékelhető eredmény és a ráfordított költség hányadosa. Vagyis az értékalapú egészségügy-menedzselés azt a szemléletváltozást hozza, hogy nem a költségek lefaragása, növekedési ütemének mérséklése az egyedüli cél. Több előnnyel is jár, ha a létrehozott értéket mérjük. Például kiderülhet, hogy a legújabb, legdrágább orvosi eszközök, technológiák és gyógyszerek csak minimális mértékben vagy egyáltalán nem befolyásolják a gyógyítás eredményességét. Az összehasonlítható minőségi adatok nem a gyengébben teljesítő intézmények bezárásához vezetnek, hanem ahhoz, hogy az eredményesebbnek bizonyult műtéti technikákat és kezelési eljárásokat veszik át a többiek is. A teljes interjú itt olvasható