Magyarországon 2023-ban 79,4 ezer szülésből 32,4 ezer vagyis a szülések 40,8 százaléka végződött császármetszéssel.
Tizenkét éve lejárt Magyarországon az az irányelv, hogy mikor kell császármetszést végezni egy szülés során. A Magyar Orvosi Kamara (MOK) szerint 2013 óta nincsenek érvényes szakmai irányelvek se a császármetszésről, se a gyermek túlhordásáról, se pedig a szülésmegindításról. A számok sokkolóak, hiszen az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakértői ajánlását, - ami szerint a császármetszések arányának 15 százalék körül kellene alakulnia - Magyarország két és félszer túllépi, az OECD országok rangsorában is az első között állunk a császármetszések száma alapján - írta az economx.hu.
A szakmai irányelvek kidolgozásáért korábban a kamara felelt, de az állam húsz éve elvette ezt a jogot, és rossz gazdája a feladatnak, hiszen nem frissülnek megfelelően a szakma szabályai, közölte a MOK.
Nincs egységes szakmai útmutatás: kórházanként és orvosonként eltérhet a gyakorlat, ami bizonytalanságot okoz a kismamáknak.
Növekedhet a kockázat: felesleges vagy épp késlekedő beavatkozások is előfordulhatnak, mert nincs egyértelmű, friss szakmai szabályozás.
Eltérő ellátás, kiszámíthatatlanság: nem mindegy, hogy hol és kinél szül valaki, mert nincs egységes irányelv.
Jogi bizonytalanság: az orvosoknak és a kórházaknak is nehezebb bizonyítani, hogy megfelelően jártak el.
Van egy másik 2019-es szülészeti irányelv, ami szintén már 2022-ben lejárt, mondta Kiss Verus, a Császárvonal alapítója. Azért is lenne fontos, ha lenne friss szakmai irányelv a császármetszésről, a gyermek túlhordásról és a szülésmegindításról, hogy ne helyi protokollok alapján döntsenek ezekről a beavatkozásokról az orvosok. A 2019-es szülészeti irányelv egyébként családbarát alapelvekre épülő egészségügyi szakmai irányelv, ami a szülészeti és újszülött ellátásról szól. Szakértők szerint sok ponton progresszív és felzárkózik azokhoz a nemzetközi ajánlásokhoz, amelyeket évek óta hangoztatnak hazai szakmai, civil szervezetek.
Továbbiak a cikkben