Az egyezségre 2020-ben kezet ráztak a miniszterelnökkel, álmukban sem gondolták, hogy azt utólag semmibe lehet venni.
Beláthatatlan orvoshiányt és romló színvonalú betegellátást vizionál Lénárd Rita, a Magyar Orvosi Kamara alelnöke az egészségügy átalakításáról elfogadott törvénycsomag után. Nem a levegőbe beszél: a kamara felmérése szerint több ezer orvos hajlandó letétbe helyezni a felmondását vagy felhagyni az önként vállalt túlmunkával, tiltakozásul a törvény fizetéscsökkenéssel, átvezényléssel fenyegető passzusai miatt - írja a hvg.hu/360.
Elfogadhatatlan, hogy kapsz fizetésemelést, majd néhány hónap múlva levonhatnak a béredből 20 százalékot úgy, hogy ahhoz nincs kidolgozva objektív minősítési rendszer – fakadt ki Lénárd Rita, aki szerint az orvosi munkát minőségi, nem pedig mennyiségi mutatókkal lehet mérni. Az is kiderül az interjúból, miért veszélyes a munka méréséhez büntetést társítani, és milyen kockázatai vannak, ha a retorzió elkerülésének szempontjai felülírják a szakmai megfontolásokat.
A MOK alelnöke felidézi, hogy a mínusz 20 százalék és a kirendelés már benne voltak az egészségügyi szolgálati jogviszonyt rapid módon bevezető 2020-as törvény tervezetében is, de akkor sikerült elérniük, hogy ezek a buktatók kikerüljenek belőle. Az egyezségre akkor kezet ráztak a miniszterelnökkel, és álmukban sem gondolták, hogy azt utólag semmibe lehet venni. A beszélgetésben szóba kerül még néhány megszegett kormányzati ígéret, reménysugárként pedig a szlovák orvosok sikeres tiltakozási akciója.
További részletek a cikkben.