• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Lendületvesztés után stagnálásra váltott a magánegészségügy

Lapszemle 2024.11.11 Forrás: economx.hu
Lendületvesztés után stagnálásra váltott a magánegészségügy

Szakértők szerint a magánszektor további erősödése várható, az állami egészségügy gyengélkedése efelé tereli a betegeket és az orvosokat is.

A Top30 egészségügyi magánszolgáltató összes árbevétele 2023-ban elérte a 170 milliárd forintot, ami 16 százalékos növekedést jelent egy év alatt. A listára való bekerüléshez 40 százalékkal magasabb árbevételre volt szükség, mint egy évvel korábban, ami most 1,4 milliárdos szintet jelentett, idézte az economx.hu Lengyel Lívia egészségügyi közgazdászt, a most bemutatott Top30 kiadvány főszerkesztőjét.

A Top10-ben nincs nagy változás, csak a Wáberer Medical Center és a Maternity Magánklinika cserélt gazdát. Összességében a tavalyi évet a lassú növekedés és a csökkenő profitabilitás jellemezte, ez derül ki a Top30 legbefolyásosabb magánszereplőit felsoroló kiadványból, amit a Nagy Magánpraxis Napon mutatták be.

A vidéki toplistán a Csimborasszó Egészségügyi Központ (Szombathely) az új szereplő, a Karidex Egészségügyi Központ (Győr) továbbra is magabiztosan vezeti a vidéki magellátók listáját. A vidéki klinikáknak a toplistára való bekerüléshez 0,8 milliárd forint árbevételt kellett teljesíteniük.

A diagnosztikai szolgáltatók listáján olyan független szolgáltatók szerepelnek, ahol a labor és a képalkotó diagnosztika a fő tevékenység. Itt figyelhető meg a legkisebb növekedés, ami jól mutatja, hogy 2023-ra már eltűnt a Covid-hatás. A bekerülési határ 0,1 milliárd forinttal emelkedett, az árbevételek nyolc százalékkal nőttek. A toplista első helyén a Synlab áll, 20,3 milliárd forint árbevétellel, ami 6 százalékos növekedés egy év alatt. 

A kényszer alakította, hogy a Szegedi Tudományegyetem létre kellett hozni egy magánegészségügyi szolgáltatót, hiszen meg kellett tartani az orvosokat és a szakdolgozókat, mondta Fendler Judit, a Szegedi Tudományegyetem kancellárja. Az elmúlt egy évben valóban érezni azt, hogy valamelyest csökken a fizetőképes kereslet. Idén viszont konszolidálódott a magánklinika tevékenysége, már teljesen elkülönítve végzik a munkát, ezért 2024-ben további árbevétel növekedést prognosztizál.

A szabályozás tekintetében csak akadály van az állami egészségügyben, mondta Gecse Krisztián, aki a Vas Vármegyei Markusovszky Egyetemi Októkórházban tizenkét éve vezet egy osztályt, de ezen időszak alatt egyetlen egy szakirányú szakember nem jelentkezett az osztályára. 

Ugyanakkor azt is hangsúlyozták, hogy nem jó hír, hogy a Semmelweis Egyetem egy héttel ezelőtt az orvosai számára azt írta elő, hogy az állami munkájuk mellett az SE magánrendelőjében, a Semmelweis Kft.-nél és még egy magánellátónál vállalhatnak munkát, hangzott el a Nagy Magánpraxis Napon.