Nem kizárt, hogy ha a képviselők elégedetlenek lesznek, módosíttatnak a neki szánt területen.
Öt csoportba szedve kapott plusz írásbeli kérdéseket Várhelyi Olivér az Európai Parlamenttől (EP-től), hogy a testület átengedje a magyar kormány jelöltjét az új Európai Bizottságba. Jelenleg a bővítésért és szomszédságpoltikáért felel, de a következő öt évben már az egészségügyet és állatjólétet szánná neki a testület elnöke. A kérdéseket már a válaszokkal együtt tették közzé az EP honlapján - ismertette a telex.hu.
A pótkérdéseket kiküldő levelet már korábban nyilvánosságra hozta a Politico. Ebben a dokumentumban van egy felvezetés is, ami az EP oldalára feltett válaszokból hiányzik. Itt felrótták Várhelyinek, hogy nem magától kért elnézést a hülyézésért. (Szerdán azt állította, ezt már korábban megtette, bár akkor a kijelentésével „kapcsolatos esetleges félreértésekért” kért elnézést. A meghallgatáson egy kérdésre kért újra bocsánatot.) Ahogy azt több képviselő már szerdán is megtette, azt a válaszát is a fejére olvasták, hogy ő miért ne lenne a nők szövetségese, hiszen néggyel él együtt. Azt sem érezték világosnak, amit a magyar kormány orosz és kínai vakcinabeszerzéseiről mondott.
Várhelyi a válaszaiban mindenkit biztosított: elősegíti a nők jogainak érvényesülését, és biztosítja a határon átnyúló egészségügyi szolgáltatásokról szóló irányelv maradéktalan teljesülését. Utóbbinál egy 2022-es jelentés számos akadályt látott, de dolgozni fog a lebontásukon és fokozza a párbeszédet a témában a tagállamokkal.
A képviselők arra is kíváncsiak voltak, hogyan zárná be Várhelyi a kiskapukat, amik aláaknázzák az uniós rendszert a biztonságos és hatékony vakcinák engedélyeztetésére. Ilyen kérdést a kínai és orosz koronavírus-oltások külön magyar engedélyezése miatt a meghallgatásán is kapott. Alapesetben az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) hagyná jóvá a vakcinákat, de vészhelyzetben a nemzeti hatóságok is engedélyezhetik. Magyarul a kérdés ki nem mondva arról is szólt, hogyan akadályozná meg, amit a magyar kormány csinált.
Várhelyi úgy igyekezett kitáncolni ebből a helyzetből, hogy a válaszában nem ígérte a lehetőség megszüntetését, hanem az EMA-nál vezetne be egy gyorsított eljárást. Ezt már javasolta is egy tavaly kezdeményezett gyógyszerügyi reform, amit az EP-nek és az EU – december végéig magyar elnökségű – miniszteri Tanácsának kellene elfogadnia. Várhelyi megígérte: ha átengedik, dolgozni fog rajta, hogy az uniós szintű gyorsított eljárás lehetősége valósággá váljon. További kérdések és válaszok a teljes cikkben