Nagy dilemma előtt állnak az orvosok, mondta az Északnak az orvosi kamara megyei elnöke.
Az orvosi béremelést is tartalmazó egészségügyi törvény kihirdetését október 14-én rendelte el Áder János köztársasági elnök. A törvény szól többek között az egészségügyi szolgálati jogviszonyról is. A változások hazacsalogatják-e a most külföldön dolgozó orvosokat? – kérdezte a boon.hu dr. Csilek Andrástól, a Magyar Orvosi Kamara Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Területi Szervezetének elnökétől.
- Ha valaki kint van már 15-20 éve, családot alapított, házat, vásárolt vagy épített, karriert futott be, nem valószínű, hogy ezért a pénzért hazajön, hiszen külföldön ennél még mindig többet lehet keresni. De ha még csak pár éve ment ki valaki, és a gyereke épp iskoláskorú lett, akkor a béremelés egyfajta hívószó lehet. Hiszen dönteni kell, hogy a gyerek magyar iskolába járjon-e, vagy külföldibe. Ez komoly dilemmát okozhat, mert ha a gyerek mondjuk német iskolába fog járni, akkor, jól tudjuk, hogy németül fog beszélni, németek lesznek a barátai, német lesz később a párja. Tehát ő már nem lesz magyar, vagy sokkal kevésbé, mint a szülei. Sok külföldön dolgozó magyar orvos mondja azt, hogy nem akarja a gyerekét német, angol vagy svéd iskolába járatni. Ha tehát ezek az orvosok hazajönnek, akkor inkább amiatt, mert a magyar oktatást választják. Persze döntéskor az is számít, hogy kint ki milyen intézményben dolgozik, jó kutatási területen van-e, sikerült-e külföldön beilleszkednie, milyen a családi élete, milyenek a barátai – sorolta dr. Csilek András.
Azzal folytatta, hogy véleménye szerint a törvénynek nem is arra van hatása, hogy hazajönnek-e a magyar orvosok, hanem inkább arra, hogy akik itthon vannak, ne menjenek ki. Mellékesen megjegyezte, a koronavírus-járványnak is van itthon tartó ereje, hiszen a karantén után a magyar orvosoknak valószínűleg sok fertőzöttet kellene kezelniük a külföldi kórházakban. Tehát ez az időszak nem a külföldi munkavállalás időszaka, hangsúlyozta az elnök. Továbbiak a cikkben