• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Lesz-e elég szakember a gyógyszertárakban?

Lapszemle 2023.01.04 Forrás: pharmaonline.hu
Lesz-e elég szakember a gyógyszertárakban?

Több mint 13%-kal nőtt az elmúlt évtizedben az egészségügyi tevékenységet végző gyógyszerészek száma.

Egyre több helyről halljuk, hogy létszámhiány van a gyógyszerellátásban. Szükségszerű tehát valós adatok alapján megvizsgálni, hogy az állítás mögött milyen adatokat látunk és milyen következtetéseket lehet azokból levonni - írja a pharmaonline.hu.

Az Országos Kórházi Főigazgatóság Humánerőforrás-irányítási Igazgatóság Ágazati Humánerőforrás-monitoring Főosztály által szolgáltatott retrospektív adatok alapján az elmúlt 10 évben folyamatos növekedés látható az alap-, és működési nyilvántartásban szereplő gyógyszerészek és szakdolgozók (szakasszisztensek, asszisztensek) számában.

Ezen belül a működési nyilvántartással rendelkező, vagyis feltételezhetőleg közvetlen betegellátásban dolgozó gyógyszerészek száma 2011-ben 6976 volt, míg 10 évvel később 2021-ben 7905. Vagyis több mint 13%-kal nőtt az elmúlt évtizedben az egészségügyi tevékenységet végző gyógyszerészek száma. Mindeközben ebben az időszakban a közforgalmú és intézeti gyógyszertárak számában érdemi növekedés nem volt tapasztalható. Természetesen ebben az időszakban jelent meg az úgynevezett létszámrendelet, mely a nyitvatartási idő és a vényforgalom függvényében határozza meg a gyógyszertárakban az egyes munkakörökben dolgozó kollégák számát.

A humán erőforrás utánpótlását elsősorban a hazánkban végzett gyógyszerészek adják. Átlagosan 306 fiatal gyógyszerész kéri ki működés nyilvántartását évente, ugyanakkor jelentős ingadozás tapasztalható az elhelyezkedő fiatal kollégák számában. Így előfordulhat, hogy egyik évben közel 350, míg másik évben csupán közel 230 pályakezdő elhelyezkedésével számolhatunk. Részben ebből adódóan sem lehet évről évre érzékelhető folyamatos tendenciát megállapítani.

Ugyanakkor az látható, hogy az elmúlt évtized során a 65 év felett (vagyis nyugdíj mellett) dolgozó működési nyilvántartással rendelkező kollégák száma csökkenő tendenciát mutat. Korábban volt olyan, hogy ez az arány 15% körül mozgott míg az elmúlt két évben ez az arány 11-12% közötti. Ami ezzel párhuzamosan egyértelműen látszik az adatokból, hogy a 30 év alatti betegellátásban dolgozó gyógyszerészek aránya 15,6%-ról 17,r%-ra nőtt. Vagyis a rendelkezésünkre bocsátott humán erőforrás adatok alapján Magyarországon minden hatodik gyakorló gyógyszerész 30 év alatti.

Mindezek, valamint a beiskolázási adatok alapján feltételezhetjük a gyógyszerészi korfa kedvező alakulását a jövőben. A Magyarországon dolgozó gyógyszerészek számát korábban (2013-2014 évben) jelentős mértékben csökkentették a külföldön elhelyezkedők. Ezzel szemben azt látjuk, hogy az elmúlt közel 10 év során a hatóságtól bizonyítványt kikérő külföldre elszármazó fiatal gyógyszerészek száma jelentős mértékben, 70 főről 35 főre, vagyis a felére csökkent.

További részletek a cikkben.