"A szakszervezeti tagoknak egyszerre két tagdíjat is fizetniük kellene, amit többen nem vállaltak, de ha az volt a cél, hogy megszűnjünk, ez nem fog megtörténni".
Jelentős bevételkiesést okozott több szakszervezetnél is, hogy egy törvényi tiltás miatt a közszféra munkáltatói idén januártól már nem vonják le automatikusan a bérekből a szakszervezeti tagdíjakat, így azokat nem is utalják át az érdekképviseleteknek. A tagdíjak befizetéséről minden érintett munkavállalónak magának kellene gondoskodnia. A kormány az állami működés egyszerűsítésével indokolta a lépést, ám a szakszervezetek szerint ez valójában az érdekképviseletek ellehetetlenítését, kivéreztetését célozta - írta a népszava.hu.
Hasonló tapasztalatai vannak Soós Adriannának, a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) elnökének is: a FESZ bevétele és taglétszáma is csökkent az utóbbi hónapokban, előbbi körülbelül 25, utóbbi 30 százalékkal. Soós Adrianna azonban rámutatott, hogy számos tagjuk speciális helyzetben van, az ápolók, szakdolgozók kötelezően tagjai a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamarának, ahol ugyancsak tagdíjat kell fizetniük. A törvényi változásokkal pedig az is megszűnt, hogy a kórházak átvállalják a kötelező kamarai tagdíjat, vagyis a szakszervezeti tagoknak egyszerre két tagdíjat is fizetniük kellene, amit többen nem vállaltak. A FESZ elnöke ugyanakkor azt is elmondta, új tagok is beléptek hozzájuk, valamint takarékosan gazdálkodnak, sok önkéntesük is van, a megtakarításokhoz sem kellett még hozzányúlni. – Ha az volt a cél, hogy megszűnjünk, ez nem fog megtörténni – szögezte le.