Csaknem megduplázódott a soron kívüli és kiemelt egészségügyi ellátásra jogosultak száma.
Miközben egyre kevesebb az orvos a Magyar Honvédség Egészségügyi Központjában (Honvédkórház), az intézménynek a jelentősen megnövelt területi ellátási kötelezettsége mellett mással is meg kell küzdenie: a korábbi 175-ről immár 311 főre emelték azok körét, akiknek jár a VIP-ellátás - írja a Népszava.
Ebben a kormányciklusban ugyanis csaknem megduplázódott azon állami vezetőknek, illetve "állami vezetői juttatásokra jogosult" diplomatáknak a száma, akiknek soron kívüli és kiemelt egészségügyi ellátás jár, választásuk szerint a Honvédkórházban vagy a Semmelweis Egyetem Klinikáin.
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumtól (KIM) kapott kimutatás alapján a Blikk azt írta: 2009 januárjában még 175-en tartoztak ebbe a körbe, idén július derekán már 311-en úgy, hogy 2010 júliusában még csak 184-en juthattak be soron kívül járóbeteg-szakrendelésre vagy műtőbe, és kaphattak elhelyezést tévés-klímás, fürdőszobás, vagyis kiemelt komfortfokozatú különszobában, külön ápolószemélyzettel. A Honvédkórház ezért a szolgáltatásért évi tízmillió forintos juttatást kap, az ellátott VIP-betegek számától függetlenül. Tavaly 235-en vették igénybe a szolgáltatást, ám a KIM a Blikknek nem tudta megmondani, hogy ezen felül a társadalombiztosítási rendszernek mennyibe került a kiemelt ellátás biztosítása.
Míg a Honvédkórház 3 milliárd forintért felújított kiemelt részlegén zajló VIP-ellátás kedvezményezettjeinek köre, így költségei is folyamatosan duzzadnak, az ország csúcsintézmények tartott intézmény egyéb terhei is jelentősen megnövekedtek, miután 2012 júliusától hatályba lépett az új területi ellátási kötelezettség. A kórház gyakorlatilag megduplázódott feladataihoz az állam nem rendelt arányosan magasabb finanszírozást, így az intézménynek komoly gondot okoz teljesíteni küldetését - hívja fel a figyelmet a a lap.