Ápolók hiányában nem lehet többet operálni, még akkor sem, ha az állam ad pénzt az eszközökre.
„Ha egy nyolcágyas kórterembe kerülnének a döntéshozók egy állami kórházban, akkor rájönnének, hogy mekkora baj van!" – a műtéti várólistákról minden szereplő kicsit mást gondol: a szaktárca, az orvosok, a szakszervezetek és a betegek is. Vannak olyan szakemberek, akik jobbnak látják a helyzetet, míg mások szerint katasztrófa fenyeget - járta körül a témát az nlcafe.hu.
„Ha egy nyolcágyas kórterembe kerülnének a döntéshozók egy állami kórházban, akkor rájönnének, hogy mekkora baj van!" – kezdte a beszélgetést dr. Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke. Ő azt mondta, hogy a traumatológiákon gyorsan műtőbe kerülnek a betegek, de ez természetes, azonban ott a legnagyobb a sorállás a vizsgálatokra is. Aki már járt ilyen helyen, tudja, hogy általában telt ház van, és gyakran hosszú a várakozási idő.
Az elnök asszony azt mondta, hogy egy rehabilitációs műtétnél akár hónapokat is várhat a beteg, sőt egy ismerőse 2013-ban csak négy évvel későbbre kapott időpontot egy térdprotézisműtétre a fővárosban, és még nem szóltak neki, hogy mehet előbb, tehát a műtét tervezett időpontja továbbra is 2017. És biztosan vannak többen is, akik így jártak. Dr. Soós Adrianna szerint a különböző vizsgálatokra való várakozási idő is nagyon hosszú, ugyanis nincs elég szakorvos, és nem lett több nővér sem az elmúlt időszakban. A műszerhiány is nyomasztó, sürgősen pénzre lenne szükség ahhoz, hogy a helyzet változzon.
Az irány jó – mondta el Rudner Ervin, a Magyar Kórházszövetség elnökségi tagja –, de ez nem jelenti azt, hogy a számokon nem kell tovább javítani. A cél az lenne, hogy a kisebb műtétekre országosan 3 hónapon belül sor kerüljön, a nagyobb műtétek pedig fél éven belül legyenek meg. Ez már megfelelne az európai trendeknek. Továbbra is vannak területi egyenlőtlenségek, ami azt jelenti, hogy vannak kórházak, ahol az említettnél sokkal többet kell várni műtétekre, ezért lehet átlagos várakozási időről beszélni.
Dénes Tamás, a Magyar Rezidensszövetség korábbi elnöke, a most alakuló rezidensek és szakorvosok szakszervezetének (Reszasz) egyik alapítója szerint ad hoc pénzek mentek várólista-csökkentésre az elmúlt időszakban. A probléma ezzel az, hogy így nem lehet hosszú távra tervezni. „Várjuk azokat az átalakítási terveket, amelyeket beígért államtitkár úr, amelyek az átláthatóság és a minőségbiztosított fenntarthatóság irányába hatnak. Hiszen a várólistákkal is az a baj, hogy fertőzi őket az egész rendszer szoftkorrupt jellege. A másik nagy probléma, hogy fogalmunk sincs, hogy hol milyen minőségben végzik az adott beavatkozásokat. A betegek vakon repülnek a rendszerben, és a mázlifaktor jelenleg a legfontosabb a gyógyulásukban.